Kripto Para

Fiziksel altına dayalı tokenler artık Türkiye’de

  Kripto para piyasasında fiziksel altın tabanlı dijital tokenler Türkiye pazarına giriyor. Yapılan ortaklık kapsamında kripto para yatırımcıları, fiziksel altına dayalı ERC-20 tokenleri kullanabilecekler…

  Finans dünyasında tüm ezberleri bozan blockchain teknolojisi, altın toptancılarının da kullanım alanına girdi. Bu yenilikçi teknolojiden istifade ederek dijital varlıkları tokenleştirmeye başlayan toptancılar, ticari faaliyetleri daha geniş alanlara yaymayı hedefliyor. 

  Bu alanda harekete geçen Uluslararası ölçekte külçe altın ticareti şirketi AgaBullion ve Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimi Aurus Technologies ortaklık anlaşması imzaladı. Bu ortaklık kapsamında aralarında Türkiye pazarının da bulunduğu pek çok pazarda altına tabanlı tokenler piyasaya sürülecek. 

  Altın Tabanlı Dijital Paralar Türkiye’de

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu ortaklık kapsamında yatırımcılar, AurusGOLD aracılığıyla LBMA onaylı gram altın varlıklarına sahip olacak. Ethereum blockchain ağı üzerinde altın destekli ERC-20 tokeni olan AurusGOLD (AWG) kripto para piyasasında son dönemde yatırımcıların dikkatini çekiyor. 

  AWG basımı ve dağıtım işlemleri platformun blockchain tabanlı çözümünü kullanan değerli metal satıcıları tarafından gerçekleştiriliyor. AgaBulllion CEO'su Sarp Tarhanacı, kripto para yatırımcılarının dikkatini çeken konu hakkında şunları söyledi: “Değerli metallerin dijitalleştirilmesi konusunda büyük bir potansiyel görüyoruz. Aurus ile ortaklık kurarak, Türkiye'de kısmi altın sahibi olmayı kolaylaştırmak için geliştirdikleri blockchain platformunu kullanıyoruz.”

  Türkiye’deki Yerli Yatırımcılar Hedefleniyor

  AgaBullion Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yılmaz, bu konudaki açıklamasında finansal sistemi şu şekilde özetledi: “Altın, dünyanın en eski merkeziyetsiz finans sistemidir. Küresel olarak tanınan ve yerleşik bir ekosistem haline gelmiştir. Küresel ölçekte kabul görmüş bir varlığa dayalı olmayan ve yüksek fiyat oynaklığının görüldüğü diğer kripto para birimlerine kıyasla, fiziksel bir varlıkla desteklenen bir token daha mantıklı bir yatırım tercihidir.”

  Değerli metallerin değer saklama aracı olarak yaygın biçimde kullanılan Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Aurus iş geliştirme müdürü Mark Gesterkamp şunları aktardı: “AgaBullion, Türkiye'de dijital altın ve diğer değerli metallerin kullanılabilirliğini daha da genişletme hedefini taşıyor. Bunun için AgaBullion, sektörde altyapı, piyasa verisi ve müşteri ağı sunan, Borsa İstanbul tarafından onaylı bir üye konumundadır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle