Kripto Para

CFTC, kripto regülasyonunu ele almak istiyor!

  Kripto paraların ABD’de nasıl ve hangi kurum tarafından regüle edileceği tartışmaları hala son bulmuş değil. SEC ve CFTC bu alanda bir rekabet içinde ve bu rekabet ortamında CFTC Başkanı’ndan önemli bir açıklama geldi. Başkan Behnam, “Beklenen yönlendirme gelmezse biz gerekli adımı atarız” dedi.

  Kripto para piyasalarının elde ettiği hızlı büyüme, 2021 yılında dünya genelinde yankı buldu. Hızla gelişen ve daha fazla insana ulaşan kripto para ekosistemi karşısında ülkeler ve merkez bankaları teyakkuza geçti. Bu alanda hükümetlerin, kripto paraları nasıl yasal bir çerçevede regüle edeceği büyük bir merak konusu haline gelirken, piyasalarda uzun süredir gözler ABD’ye çevrildi. ABD’de bu konuda atılacak olası net bir adımın emsal bir çerçeve oluşturma ihtimali, ABD’deki regülasyon çalışmalarına dair merakları artırıyor.

  ABD’de Kriptoları Kim Regüle Edecek?

  ABD’de kripto paraları hangi kurumun nasıl regüle edeceği büyük bir merak konusu ve bu konuda 2 kurum arasında ciddi bir rekabet olduğu görülüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) her ne kadar bu alanda daha etkin olan kurum gibi görünse de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) da kripto para alanındaki yetkin kurumun kendileri olması gerektiğini savunuyor. Düzenleyici kurumlar arasındaki rekabet devam ederken, bu konuyla ilgili olarak CFTC Başkanı Rostin Benham’dan önemli bir açıklama geldi.

  “Adım Atmak Bizim Sorumluluğumuzda”

  10 Mayıs Salı günü Bloomberg’e konuşan Benham, ABD Kongresi’nin şu an mecliste olan yasa tasarısını onaylamaması durumunda, kendilerinin de kripto para piyasalarını regüle etme konusunda harekete geçeceklerini dile getirdi. Bu olası adımların kendi sorumluluklarında olacağını ifade eden Benham, açıklamasında şöyle konuştu:

  “Kongre’den açık ve net bir yönlendirme gelmemesi halinde, yetkilerimiz dahilinde çeşitli çözümler sunmak ve adımlar atmak bizim sorumluluğumuzdadır.”

  CFTC ve SEC Arasındaki İlişki Ne Durumda?

  Benham öte yandan söz konusu röportajında, CFTC ile SEC kurumlarının kripto para regülasyonları konusunda nasıl bir ilişki içinde olduklarına dair gelen soruyu da yanıtladı. Benham bu soruya verdiği yanıtta “İki kurumun net bir anlaşması yok. Kongre bu konuda net adımlar atmazsa onlarla görev dağılımımız nasıl olur bunu bilmiyorum. Bu konuda sağlanmış bir mutabakat yok ancak kurum yetkilileri sürekli iletişim halinde" dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle