Kripto Para

Meksika’dan çok önemli CBDC açıklaması!

  Kripto paralar gün geçtikçe popülaritesini arttırmaya devam ederken, bir yandan da ülkelerin merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları da hızlanmaya devam ediyor. Bu kez de Meksika Merkez Bankası (Banxico), kendi CDBC’sini çıkarmak için çalışmalara başladığını açıkladı.

  Kripto para piyasaları 2021 yılını genel tabloda oldukça verimli bir şekilde geçirdi ve yılı da bu yönde sonlandırmaya hazırlanıyor. 2020 yılında piyasalar, Mart ayından sonra kademeli olarak değer artışlarıyla karşılaşmış ve popülarite kazanmaya başlamıştı. 2021 yılında fazlasıyla hızlanan bu büyüme, gün geçtikçe kripto paraların popülarite kazanması ile devam ediyor. Kripto paraların daha da yaygın hale geldiği bu ortamda, ülkelerde de merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları hızlanmaya devam ediyor.

  Meksika Kendi CBDC’sini 2024 Yılına Kadar Çıkarmayı Planlıyor

  Bu kez de bir CBDC çalışması ile ilgili haber Meksika’dan geldi. Meksika Merkez Bankası (Banxico), kendi merkez bankası dijital parasını çıkarmak için çalışmalara başladığını açıkladı. 30 Aralık tarihinde Meksika hükümetinin resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda, Banxico’nun 2024 yılına kadar bir CBDC yayınlanmayı planladığını bildirdi. Ayrıca açıklamaya göre Banxico, yerel finansal sistemi desteklemek için de yeni nesil bir ödeme altyapısı oluşturmayı amaçlıyor.

  “Finansal Katılımı İleri Taşımak İçin”

  Meksika hükümetinin resmi hesabından yapılan duyuruda söz konusu kararın, CBDC’lerin ve bu alan ile ilgili teknolojilerin Meksika’da “finansal katılımı ileri taşımak için çok değerli seçenekler olarak son serece önemli” olduğunun dikkate alınarak alındığı ifade edildi. Ayrıca Banxico Genel Müdür Yardımcısı Jonathan Heath tarafından yapılan açıklamada, ihraççı kurumun bu proje üzerinde çalıştığı da ifade edildi. Yapılan Twitter paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

  “Banxico, bu yeni teknolojileri ve yeni nesil ödeme altyapısını göz önünde bulundurarak, 2024 yılına kadar dolaşımda kendi dijital para birimine sahip olacağını bildiriyor.”

  Jonathan Heath’in Açıklamaları

  Jonathan Heath, S&P Dow Jones Endeksleri tarafından düzenlenen video konferansında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bir proje üzerinde çalışıyoruz ve hatta en geç 2024 yılının sonuna kadar mükemmel bir şekilde çalışmamız gerektiğini düşündüğümüz bir programımız da var. Uluslararası düzeyde yetkililer bu dijital varlıkların ve bunların evrimlerinin uyandırdığı ilgi göz önüne alındığında, yasal ihalenin işlevlerini ve Merkez Bankası tarafından çıkarılan dijital para birimlerinin potansiyel uygulamasını genişletme ihtiyacını ve potansiyelini kabul ettiler.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle