Cem Yavuz

Bill Gates'ten Bitcoin yorumu geldi

  Microsoft'un kurucusu olan ve dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Bill Gates, Bitcoin hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Bill Gates, başında bulunduğu vakfın, hali hazırda kripto parayı kullandığını ifade etti. Genellikle Bitcoin kullandıklarını da belirtti. Kripto paralar vakfın, gelişmekte olan bölgelerinde kullanılıyor. 

  Gates, dijital para kullanma sebeplerinin herhangi bir yasal yükümlülükten kaçmak olmadığını önemle vurguladı. Bill Gates'e göre Bitcoin kullanmalarının temel sebebi, vakıf içerisindeki fonların nereye gittiğini görebilmek için şeffaf bir yapı oluşturmak. 

  "Bitcoin Fiyatı Nasıl Devam Eder Bilemiyorum"

  Bill Gates, BTC fiyatı belirlenirken, piyasalardaki spekülasyonun ve itici gücün oldukça önemli olduğunu belirterek, gelecekte BTC ile ilgili bir fiyat ön görmekte zorlandığını itiraf etti.

  "Bitcoin bir çılgınlık haline geldi ve bir anda yukarıya yükselip, aynı şekilde aşağıya inebiliyor. Bu nedenle Bitcoin'in fiyatının nasıl devam edeceğini bilemiyorum. Bunu tahmin etmek oldukça zor."

  Bu yorumlar, Bill Gates'in Bitcoin hakkındaki ilk görüşleri değil. Üç sene önce Gates, Bitcoin hakkında daha kötümser ifadelerde bulunmuştu. Gates o dönem varlık hakkında CNBC'deki "Squawk Box" programında açıklamalarda bulunmuştu. Gates, kripto varlıkların hiçbir şey üretemediğini, bu sebeple de yükselelemeyeceğini savunmuştu. 

  Gates açıklamasının devamında, ilk coin arzlarını ve Bitcoin yatırımlarını "çılgınlık" olarak nitelendirmişti. Kendisine bir zamanlar Bitcoin'in doğum günü hediyesi olarak alındığını, ancak hediyeyi aldıktan birkaç sene sonra bu hediyeyi satışa sunduğunu belirtti. 

  Geçtiğimiz sene Bill Gates'in Twitter hesabı, kripto para dolandırıcılığı yapılması amacıyla ele geçirilmişti. 

  Kurumsal Destek Sürüyor

  Kripto paralara ve Bitcoin'e karşı, kurumsal destek artarak devam ediyor. MicroStrategy ve Square firmalarının yaktığı büyük ateş, birçok yere sıçramış durumda. Bitcoin kurumsal ataklar ile birlikte oldukça büyük bir biçimde yükselmişti. Varlık bu ivmesini devam ettirmeyi sürdürüyor.

  Geçtiğimiz haftalarda, en büyük atak Elon Musk'ın Tesla firmasından gelmişti. Firma yaptığı açıklamada, 1.5 milyar dolarlık BTC satın alımı gerçekleştirdiklerini duyurmuştu. Bu aşamadan itibaren, Bitcoin değeri 36-37 bin dolar bandından, 50 bin doların üzerine çıkmayı başardı. 

  Elon Musk yaptığı açıklamada, Bitcoin için oldukça geç kaldıklarını söylemiş olsa da, anlaşılan o ki varlığın değerini arttıracağını düşünüyorlar. 

  Kurumsal firmaların BTC yatırımlarının artacağı ön görülüyor. Kulislerde Apple'ın da Bitcoin yatırımı yapabileceği ifade ediliyor. Bu gerçekleşirse, Bitcoin değeri çok daha büyük miktarlarda artabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle