Kripto Para

El Salvador karıştı! BTC karşıtları sokağa döküldü

  En büyük kripto para birimi Bitcoin’i yasal para ilan etmesiyle tüm dikkatleri üzerine çeken El Salvador sokakları karıştı. Ülkede BTC karşıtı gösterilerin başlaması endişeyle takip ediliyor. “Bitcoin’e Hayır” yazılı pankartlarla yüzlerce kişi sokaklara döküldü…

  Son dönemde kripto para basınının gündeminden düşmeyen ülkelerden biri olan El Salvador’da Bitcoin kaosu başladı. Ülkenin Bitcoin’i yasal kripto para ilan etmesinden sonra ilk kez BTC karşıtlarının gösterisiyle karşılaştığı görüldü. El Salvador’da başlayan Bitcoin karşıtı gösteriler, kripto para basınında geniş yankı uyandırdı.

  Yerel basın organlarına göre ülkenin başkenti San Salvador’da bir grup toplanarak “Bitcoin’e Hayır” sloganları attı. Sokaklara dökülen göstericiler, haziran ayında onaylanan yasa tasarısının yeniden gözden geçirilmesini talep etti. El Salvador hükümetinin, ülkede Bitcoin’den daha önemli gördükleri sorunlara yönelik yasa tasarıları hazırlamasını isteyen göstericiler tüm dikkatleri üzerine çekti.

  “Bitcoin İçin Yeterli Çalışmalar Yapılmadı”

  San Salvador sokaklarına dökülen göstericiler, sol fraksiyonların çoğunlukta olduğu Popüler İsyan ve Direniş Bloku isimli grup tarafından organize edildi. Bitcoin’e Hayır sloganları ve pankartları eşliğinde meclise yürüyen grubu, iki milletvekili karşıladı. Popüler İsyan ve Direniş Bloku, Bitcoin yasasıyla ilgili görüşlerini açıklarken gereğinin yapılmasını talep etti.

  Hükümetin, Bitcoin yasası hakkında “danışılmadan yapılmış, aldatıcı ve kötü” tanımlaması yapan göstericiler, bu hatadan dönülmesi konusunda milletvekillerine çağrıda bulundu. Buna ek olarak El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin konusunda yeterli teknik çalışmayı yapmadan ve halka danışmadan kendi başına hareket ettiği belirtildi.

  Bitcoin Volatilite Sorununa Dikkat Çektiler

  Meclise yürüyen kalabalık grup, Bitcoin’in yüksek volatilitesine de ayrı bir parantez açtı. Bu konudaki açıklamalarında 100 dolarını BTC’ye çeviren bir kişinin ertesi gün parasının yarıya düşebileceğini öne sürdüler. BTC karşıtları, bu durumu zorunlu loto oynamaktan bir farkı olmadığı yönünde eleştirdiler.

  Bitcoin yasasının uygulanması halinde ortaya çıkabilecek olumsuz tablolar da milletvekillerine aktarıldı. Bitcoin karşıtı göstericiler, Bitcoin ve doların kolaylıkla birbirine dönüştürülebilmesi için oluşturulan araçlara dikkat çekti. Ayrıca El Salvador’un, vatandaşlarına 30 dolar değerinde Bitcoin dağıtma sürecinin işlevsiz olduğu belirtildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle