Kripto Para

ABD Temsilciler Meclisi 2 kripto yasa tasarısını kabul etti

  ABD Temsilciler Meclisi, sektör için önemli görülen iki kripto para yasa tasarısını oylamayla kabul etti. Tüketici Güvenliği Yasası ve Blokzincir İnovasyon Yasası kabul edildikten sonra sektörü nelerin beklediği merak konusu oldu…

  Kripto para piyasalarında toparlanma süreci devam ederken bir yandan da kripto para sektörüne yönelik regülasyon çalışmaları hız kazandı. ABD Temsilciler Meclisi, son oturumunda 2 yeni kripto para yasa tasarısını kabul etti. Bunlardan ilki Tüketici Güvenliği Yasası olurken bir diğeri de Blokzincir İnovasyon Yasası oldu.

  Tüketici Güvenliği Yasa tasarısı, meclis üyesi Jerry McNerny tarafından sunuldu. Söz konusu yasa ile komisyon kurularak, ticari faaliyetlerde yapay zeka kullanımını araştıran bir pilot uygulamasına geçilecek. İkinci tasarı olan Blokzincir İnovasyon Yasası ise Dijital Sınıflandırma Yasası’nı da içeriyordu. Bu sayede hem ticaret bakanı hem de Federal Ticaret Komisyonu, blokzincir teknolojisini inceleyip raporlama görevini üstlenecek.

  ABD’den Kripto Paralara Regülasyon Hamleleri

  İlk olarak 2020 yılının Eylül ayında Kongre’de onaylanan Tüketici Güvenliği Yasası, senatodan hiçbir zaman onay alamamıştı. Zaman aşımı sonrası tasarı düştükten sonra Jerry McNerny öncülüğünde bu yasayı destekleyen üyeler, bu sefer Senato’da oylanmasını ve kabul edilmesini başardı. Dijital varlık yönetimi konusunda regülasyonlara açıklık getirmek için pek çok deneme yapıldı.

  Bu denemelerin ardından blokzincir yasa tasarıları ortaya çıktı. Kripto para sektöründe bir an önce regülasyonların gelmesi konusundaki taleplerin artmasıyla birlikte bu yasa tasarısının da önemi arttı. Hukuki zemine oturtulamayan kripto para sektörü, gelişimin engellenmesi sebebiyle her gün regülasyon taleplerini tekrarlıyordu. 

  Kripto Para Sektöründe Çin Rekabeti

  Blokzincir teknolojisi açısından şu ana kadar regülasyon yapılamaması ABD’li meclis üyelerini de endişelendirmeye başladı. Yetkililer, Çin başta olmak üzere pek çok ülkenin gerisinde kalma korkusu yaşıyor. McNerny ile birlikte blokzincir teknoloji yasalarının geçmesi için çalışan Temsilciler Meclisi üyesi Darren Soto bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Soto, ekonominin artık yakın bir gelecekte bu teknolojik inovasyonlar tarafından yönetileceğini vurguladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle