Kripto Para

BTC için en hazır ülkeler sıralandı!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında çalkantılı bir seyir devam ederken, sektöre yönelik önemli gelişmeler yaşanıyor. Popüler kripto para araştırma şirketi Crypto Head, Bitcoin’e en hazır ülkeleri başarı sırasına göre sıraladı…

  2021 yılında kurumsal ilginin artmasıyla birlikte kripto para ekosistemi hızla büyümeye başladı. Sadece şirketleri değil ülkeleri de içine almaya başlayan bu ekosistemde önemli adımlar atılmaya başlandı. Yapılan araştırmalara göre kripto para yarışında bazı ülkeler diğerlerine göre önemli bir avantaj elde etmiş durumda.

  Popüler kripto para araştırma şirketi Crypto Head, ülkelerin Bitcoin ve kripto para sektörüne ne kadar hazır olduklarını değerlendirdi. 2021 yılındaki veriler baz alınarak oluşturulan Crypto – Ready Endeksi’ne göre kripto para birimlerine en hazır ülke ABD oldu. Araştırmacılar, 10 üzerinden puanlama yaparak ülkelere bazı puanlar verdi. ABD aldığı 7.13 puan ile listenin ilk sırasına oturdu.

  Kripto Paralara En Hazır Ülkeler

  Araştırmacılar bazı kriterleri değerlendirerek puanlama yaptı. Buna göre ABD, kripto para birimlerine yönelik düzenlemeler yapmasa da Google aramaları, kripto para ATM yoğunluğu ve mevzuat gibi kriterlerde önde geldi. Bu değerlendirmeye göre kripto para dünyasına en hazır ülke ABD olarak açıklandı. 

  ABD’de giderek artan kripto para benimsenmesine ilişkin veriler, sektörün geleceğini de gözler önüne serdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ABD sahip olduğu 17 bin kripto para ATM’si ile başı çekiyor. ABD yasaları kripto paraya sahip olmaya ve bunları bankalarda saklamaya izin veriyor. ABD’deki kripto para aramaları geçtiğimiz yıl yüzde 140 artış yaşadı.”

  Türkiye Kripto Dünyasına Hazır Mı?

  Araştırma şirketi Crypto Head tarafından yapılan bu sıralamada ABD’den sonra gelen ülkeler sırasıyla Kıbrıs ve Singapur oldu. Kripto para dünyasına en hazır ülkeler sıralamasında ilk 10 içinde dünyanın önde gelen ekonomileri dışında Slovenya, İrlanda ve Avustralya gibi ülkeler de yer aldı. Araştırmada 76 ülkeye yer verilirken, Türkiye’nin sıralamaya girememesi dikkatlerden kaçmadı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle