Kripto Para

Facebook’un dijital cüzdanı için geri sayım! Her şey hazır

  PayPal’ın başındayken 2018 yılında Facebook’a “blok zincir yöneticisi” olarak geçen David Marcus, Facebook’un dijital parası Diem ile ilgili olarak Medium’da bir yazı kaleme aldı. Marcus, Diem’in dijital cüzdanı Novi’nin, ABD’de neredeyse her eyalette kullanıma hazır olduğunu belirtti.

  2020 yılında dijital para çalışmalarına başlayan ve ilk olarak dijital parasında “Libra” ismini benimseyen Facebook, daha sonra bu kararını değiştirdi. İsim olarak “Diem” ismine geçen Facebook, dijital para hamlesini “para politikalarına tehditolarak görülen algıyı yıkmak için gerçekleştirdi. Birçok yönden çalışmaları devam eden Diem için hazırlanan dijital cüzdan Novi ile ilgili olarak da önemli bir adım daha atıldı. Daha önce PayPal’ın başındaki isim olan ve 2018’de Facebook’a “blok zincir yöneticisi” olarak geçen David Marcus, Novi’yle ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

  Medium üzerinden Novi ile ilgili bir yazı kaleme alan Marcus, ayrıca şu an dünyadaki ödeme sisteminin de bozuk olduğunu iddia etti. Marcus, yazısında Diem’in dijital cüzdanı Novi’nin ABD’de neredeyse her eyaletten onay aldığını ve artık kullanıma hazır olduğunu duyurdu. Facebook’un kripto para ve blok zincirinden sorumlu kişi olan Marcus söz konusu yazısını “İyi Sabit Coinler, Para İçin Bir Protokol ve Dijital Cüzdanlar: Bozuk Ödeme Sistemimizi Düzeltmek İçin Bir Formül” başlığıyla yayımladı.

  Marcus’un “Bozuk Ödeme Sistemi” ile İlgili Açıklamaları

  Dünyadaki ödeme sisteminin tamamen bozulmuş olduğunu ifade eden Marcus, bunun acilen düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Marcus konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  ABD’de son dönemlerde dijital varlıklar, kripto paralar ve sabit coinler üzerine sürekli olarak artan tartışmalar yapılıyor. Bu durum beni cesaretlendiriyor, özellikle de şimdi. Çünkü bizim bozuk ödeme sistemimizi değiştirme gerekliliğimiz hiç bu kadar acil olmamıştı.

  Şu anki sistem pahalı, yavaş ve birlikte çalışabilir bir sistem değil. Hala 1,7 milyar kişinin banka hesabı bulunmuyor. ABD’de ise bu sayı 62 milyon…”

  Marcus’un Novi ile İlgili Açıklamaları

  Söz konusu yazısında David Marcus, Facebook’un dijital parası Diem’in dijital cüzdanı Novi’nin, regüle bir şekilde kullanıma hazır olduğunu ifade etti. Marcus şu ifadelere yer verdi.

  “Novi piyasaya girmeye hazır. Regüle edilmiş bir üründü ve bizden talep edilecek olan yüksek standarttaki uyumluluk taleplerini karşılama konusunda operasyon kabiliyetimize güveniyorum. ABD’de neredeyse her eyalet için lisansları ve onayları almış durumdayız. Bu tür onayları almadığımız hiçbir yerde Novi’yi kullanıma açmayacağız. Daha ucuz, erişimi daha kolay ve birlikte çalışabilir dijital ödeme sistemlerine geçişi geciktirmeyi mantıksız buluyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle