Kripto Para

Bitcoin’in enerji tüketimi endişelendiriyor

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyat yükselişi ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Bununla beraber kripto paranın kullandığı enerji ise yatırımcıların kafasında soru işareti yaratmaya başladı. Yapılan son araştırma ile Bitcoin’in yıl sonuna kadar 128 THw enerji tüketebileceği ortaya konuldu.

  Cambridge Üniversitesi araştırmacıları Bitcoin’in tükettiği enerji miktarı ile ilgili yeni bir araştırma gerçekleşti. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre yapılan değerlendirme ile bu sene Bitcoin’in kullanacağı enerji miktarının 128 THw’ye ulaşabilceği açıklandı.

  Bitcoin’in 2021 yılında tüketmesi beklenen enerjinin açıklanması üzerine Uluslararası Enerji Ajansı analisti Georhe Kamiye açıklamalarda bulundu. Kamiya Bitcoin’in tüketmesi beklenen enerji miktarının orta ölçekli, gelişmekte olan ülkelere göre çok yüksek göründüğünü ancak diğer kullanımların çoğuna göre küçük bir oran olduğunu belirtti. Buna kıyasla konu ile ilgili çalışma gerçekleştiren birçok uzman ise Bitcoin’in diğer veri merkezlerine oranla çok daha fazla enerji tükettiğini iddia ediyor.

  Bitcoin Norveç’ten daha fazla elektrik tüketiyor

  Bitcoin’in bu sene harcaması beklenen enerji miktarının birçok ülkeyle kıyaslaması yapıldığında ise Norveç gibi bazı ülkelerdeki tüketimi aştığı gözler önüne serildi. Bitcoin’in harcaması beklenen enerji tüketimi, tüm dünyada harcanan toplam enerji tüketiminin yüzde 0.6’sına denk geliyor. Başka bir kıyaslama ise Google ile Bitcoin arasında yapıldı. Google 2019 yılında tüm operasyonu için toplam 12.2 THw enerji harcadı. Bitcoin’in bu yıl harcaması beklenen enerji oranı ise Google’ın harcadığının yaklaşık 10 katına denk geliyor.

  Alex de Vries Bitcoin’in enerji kullanımı diğer veri merkezlerini aşacak

  Bitcoin’in kullandığı enerjiye yönelik çalışma gerçekleştiren popüler isimlerden biri olan ekonomist Alex de Vries ise Bitcoin’in enerji kullanımının diğer tüm veri merkezlerini aşacağına inanıyor. Bitcoin’in enerji kullanımı ile ilgili ilk olarak 2016 yılında endeks yayınlayan ekonomist, Bitcoin’e olan talebin çoğalması ve fiyat artışı ile beraber enerji kullanımın da artmaya devam edeceğini düşünüyor.

  Ekonomist konu ile ilgili değerlendirmelerinde Bitcoin madencilik faaliyetlerindeki ödül sistemini de enerji kullanımını arttıran noktalar arasında yer aldığını açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle