Kripto Para

Polisin el koyduğu kripto paralar 2 kat değerlendi

  Avustralya polisinin dolandırıcılık yapan bir şahsı yakaladıktan sonra ele geçirdiği kripto paralar durduğu yerde değerlendi. İki yıl önce el koyulan kripto paraların şimdiki değeri 2 katından fazla seviyeye ulaştı…

  Avustralya’da yazılım geliştiricisi Evan McMahon, büyük çaplı medya sitelerinin sahtesini yaparak binlerce internet kullanıcısını ağına düşürdü. Aralarında Netflix, Spotify ve Hulu gibi platformların da bulunduğu bu sahte sitelere üye olan kullanıcılar, 10 dolar civarında bir ücret ödeyip sınırsız kullanım hakkına sahip oluyordu.

  Kripto Paralara El Konuldu 

  Dev medya firmalarına üye olan kullanıcıların üyelik bilgilerini çalan yazılımcı, aynı sitelerin sahtesini açıp gerçek üyelerin bilgilerini sahte kullanıcılara sattı. PayPal üzerinden ödeme alan yazılım geliştiricisinin yakayı ele vermeden önce 2 buçuk yıllık bir sürede 500 bin dolardan fazla para topladığı öğrenildi. Bu sahtecilik suçu üzerine harekete geçen Avustralya polisi, düzenlediği operasyonla yazılımcıyı yakaladı. 

  Polisin 2019 yılında yaptığı operasyon sonucunda zanlının 150’den fazla sahte kimlik kullandığı tespit edildi. Ayrıca 23 yaşındaki genç yazılımcının kurmuş olduğu sahte siteler üzerinden 150 binden fazla kayıtlı kullanıcıya ulaştığı görüldü. Avustralya polisi bu sırada yazılım geliştiricisi Evan McMahon’a ait yaklaşık 460 bin dolar değerinde kripto paraya da el koydu

  1.3 Milyon Dolarlık Gelir

  Sidney’de görülmeye devam eden yazılım geliştiricisi Evan McMahon’un davasında yeni gelişmeler yaşandı. Mahkemede, Avustralya polisinin el koyduğu paraları birkaç ay önce sattıkları açıklandı. Yetkililer bu satıştan yaklaşık 1.3 milyon dolarlık gelir elde ettiklerini mahkemeye itiraf etti. 

  Öte yandan yazılım geliştiricisi Evan McMahon’ın bu suçları işlemeye başladığında 18 yaşında olması ve otistik spektrum bozukluğu hastalığı sebebiyle cezası hafifletildi. Suçlunun yakalandıktan sonraki gösterdiği iyi hal de göz önünde bulundurularak hapis yerine toplumsal hizmet cezası aldığı öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle