Kripto Para

BTC düştü, piyasadan yüz milyonlarda dolar silindi!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta gelen rekorun ardından hafta ortasında sert bir düzeltme yaşayarak 58 bin dolar bandına geriledi. Bu gerileme altcoin piyasasına da yansıdı ve piyasadan yüz milyonlarca dolar silindi.

  Bitcoin (BTC), 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aşarak büyük ralliye başladı. Ardından rallisini sürdüren BTC, 14 Nisan tarihinde 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar, 22 Haziran tarihinde de 28 bin 800 dolar seviyelerini gören Bitcoin, Ekim ayında ise ciddi yükselişler yakaladı. Bu yükselişlerle birlikte 20 Ekim tarihinde Bitcoin 66 bin 967 dolar seviyesine yükselerek yeni ATH belirledi. Son 1 haftalık süreçte hafif dalgalı seyreden Bitcoin, 27 Ekim tarihinde sert bir düzeltme yaşadı ve 58 bin dolar seviyesine geriledi.

  Bitcoin Düştü, Etkisi Altcoinlere Yansıdı

  Bitcoin’in 60 bin dolar seviyesindeki desteğini kaybetmesi ile birlikte altcoinlerde de sert düşüşler yaşandı. Lider altcoin Ethereum (ETH), Bitcoin’e paralel olarak yaşadığı değer kaybında 4 bin dolar seviyesinin altına sarktı. Ancak Ethereum daha sonra hızlı bir toparlanma ile yeniden 4 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Kripto para piyasalarında kısa sürelerde yaşanan bu sert düzeltmeler, piyasalardan yüz milyonlarca doların silinmesine neden oldu.

  Kayıpların Çoğu 5 Borsada Görüldü

  Bybt verilerine göre sert düzeltmelerin yaşandığı TSİ öğlen saatlerinde, 50 dakikalık süreçte kripto para borsalarında toplamda 517,02 milyon dolarlık kaldıraçlı işlemler likit olarak kapandı. Bu meblağın 503,9 milyon dolarlık bölümü Binance, Bitfinex, Huobi, FTX ve Bitmex borsalarında gerçekleşti. Öte yandan silinen sermayelerin diğer kısımları da diğer dijital ticaret platformlarındaki long pozisyonlar üzerinde görüldü.

  BTC Birkaç Dakikada 2 Bin Dolar Düştü

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  27 Ekim TSİ öğlen saatlerinde Bitcoin, sadece birkaç dakika içinde 2 bin dolar birden geri çekilme yaşadı. Bu sert irtifa kaybı ile birlikte bazı kripto para borsalarındaki fonlama oranları da çok ciddi ölçülerde yükseldi. Öte yandan uzun vadeli BTC trader’larının da kârlarının bir kısmını geri çekmeye başladıkları görülüyor. Bu tür durumlar genellikle tüm zamanların rekor seviyesi görüldükten sonra yaşanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle