Kripto Para

Kripto piyasasından 3 günde 100 milyar dolar silindi!

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayı ortalarında yaşanan UST ve LUNA krizinin etkileri atlatılamadı. Piyasada görülen büyük depremin ardından, Haziran ayının ilk 3 gününde kripto para piyasalarında 100 milyar dolarlık bir kayıp yaşandığı ortaya çıktı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta içinde 30 bin dolar seviyesinin altına bir kez daha sarkarak 29 bin dolar bandında tutundu. Bitcoin’in bu düşüşü, beklendiği gibi altcoinler genelini de etkiledi ve Ethereum (ETH) da bu süreçte 1.800 dolar seviyesinin altına geriledi. Bitcoin ve Ethereum’un kritik bölgelerdeki desteklerini kaybetmesi ile birlikte önde gelen altcoinlerden Solana (SOL) ve Tron (TRX) gibi altcoinlerde de önemli ölçülerde değer kayıpları yaşandı.

  Bitcoin Öncülüğünde Piyasa Kızıl Bölgede

  Bitcoin, büyük geri çekilmelerin yaşandığı Mayıs ayını kırmızı bölgede kapattı ve negatif alandaki ilerleyişini sürdürdü. Haziran ayının hemen başında 30 bin dolar bandının üzerine çıkan ve 31 bin dolar seviyesinin de üzerini gören Bitcoin, kısa bir süreliğine de olsa bu süreçte 32 bin 400 dolar seviyesini de testi. Ancak ağırlıklı olarak düşüş hareketlerinin görülmesiyle birlikte gelen geri çekilmelerin ardından Bitcoin yeniden 29 bin dolar bölgesine dönüş yaptı. Bu süreçte Bitcoin’e paralel şekilde hareket eden altcoinlerle birlikte piyasanın toplam değerinde de devasa bir gerileme yaşandı.

  Bu Altcoinlerde Ciddi Yükselişler Yaşandı

  Bitcoin ve altcoinler genelindeki değer kayıplarının ardından Bitcoin’in piyasa değeri 565 milyar dolar seviyesinin altına kadar geriledi ve Bitcoin’in, altcoinler üzerindeki hakimiyeti hafif bir artış ile birlikte %46 seviyesinin hemen üzerine tırmandı. Bitcoin’in öncülüğünde yaşanan değer kayıpları ile birlikte Haziran ayının ilk 3 gününde piyasa genelinden toplamda 100 milyar dolar daha silindi. Bu süreçte bazı altcoinler piyasadan ayrık hareket ederek dikkat çekti. Bu altcoinlerden biri olan Optimism, 3-4 Haziran tarihleri arasındaki 24 saatlik süreçte %36,1 oranda, Evmos ise %57,1 oranda değer artışı yaşadı.

  Önde Gelen Altcoinlerde Kıyım Yaşanıyor

  Piyasanın en büyük 10 kripto para birimi, Haziran ayının ilk günlerinde kırmızı grafiklerin etkisinden çıkamadı. En şiddetli düşüşlerden birini yaşayan Ethereum 3-4 Haziran tarihleri açılış saatleri arasındaki 24 saatlik süreçte %2,5 oranda değer kaybı yaşayarak 1.800 dolar seviyesinin altına geriledi. Aynı süreçte %8 oranda düşüş yaşayan Solana ise 40 dolar seviyesinden oldukça uzaklaştı ve bu süreçte %6’dan fazla düşüş yaşayan TRX ise 0,08 dolar seviyesine kadar düştü. Kripto para piyasalarının toplam değeri gelen bu düşüşler sonrasında 1,220 trilyon dolar seviyesine geriledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle