Kripto Para

BTC düşecek diyenler perişan! 120 milyon dolarlık tasfiye

  Bitcoin (BTC) dün gece saatlerindeki sıçramasıyla bir anda finansa piyasaların en çok konuşulan enstrümanı haline geldi. BTC’nin kısa sürede yüzde 10’un üzerindeki yükselmesi, “short” pozisyonlara yılın en büyük tasfiyesini yaşattı.

  En büyük kripto para birimi BTC ve popüler altcoinlerde yükseliş sinyalleri takip ediliyor. Dün ABD’den gelen haberler ile yükselişe geçen BTC’de düşüş yönlü pozisyon alan trader’lar yılın en büyük tasfiyesinden kaçamadı. BTC’deki yükseliş hareketi, piyasadaki 120 milyon dolardan fazla değerde “short” işlemin buhar olmasına yol açtı.

  İsrail-Hamas arasındaki savaş ve küresel enflasyon endişeleri pek çok yatırım aracının fiyatında baskı yaratıyor. Ancak bu süreçte yatırımcısının yüzünü güldüren varlıkların başında BTC geliyor. Kripto paralar, küresel gelişmelere adeta sırtını dönerek yükseliş hareketini hızlandırmaya başladı.

  BTC Trader’ları Ters Köşeye Yatırdı

  Geçtiğimiz hafta sonunda 30 bin dolar desteğini ikinci kez test eden BTC bu seviyenin üzerinde tutunmayı başardı. Ancak dün gece saatlerinde ABD’den gelen olumlu haberler sonrası büyük bir sıçrama görüldü. BTC fiyatı kısa sürede yüzde 10’un üzerinde değer kazanarak 35 bin dolara kadar tırmandı.

  Lider kripto para birimi BTC’nin 35 bin doları aşması, 1.5 yıl sonra gördüğü en yüksek noktayı belirledi. BTC’deki hızlı yükseliş, küresel gelişmelere bakarak düşüş bekleyen yatırımcıları adeta ters köşe etti. Açığa satış pozisyonu olan traderlar, son 24 saatte bu yılın en büyük tasfiyesinden kaçamadı.

  Altcoinlerdeki Tasfiye Dikkat Çekti

  CoinGlass’ın raporuna göre dünden beri devam eden yükselişlerle birlikte toplamda 150 milyon dolardan fazla kaldıraçlı işlem tasfiye oldu. Bu işlemlerin 120 milyon dolardan fazla olan kısmı BTC’yi açığa satan tader’lara aitti. Bu yılın en büyük likidasyonu olarak kayıtlara geçen olayda sadece BTC’de tasfiye olan değer 55 milyon doları buldu.

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) verilerine bakıldığında tasfiye olan kaldıraçlı işlem değeri 29 milyon dolara ulaştı. En çok short pozisyonun patladığı altcoinlerden biri 9 milyon dolarla LINK token oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle