Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 3 – 9 Ağustos 2021

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatındaki değişimler özellikle altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Son dönemde kripto para piyasasının genelinde görülen pozitif sinyaller, ETH fiyatını da olumlu etkiledi. Yatırımcıların yüzünü güldüren sert yükselişlerle gündeme gelen lider altcoin fiyatındaki haftalık performans merak ediliyor.

  3 Ağustos ile 9 Ağustos tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeler ile önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz.

  3 Ağustos Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Haftaya hızlı başlayan ETH fiyatında yükseliş beklentisi devam ederken, yatırımcıları şaşırtan bir gelişme yaşandı. En büyük ikinci kripto para birimi ETH fiyatındaki geri çekilme yatırımcıları tedirgin etti. Kripto para piyasasının genelinde yaşanan hafif çaplı düzeltmenin etkisiyle ETH fiyatı yüzde 3.89 oranında değer kaybederek 2.500 dolardan işlem gördü.

  En büyük kripto para borsası Binance, 5 Ağustos tarihinde gerçekleşmesi beklenen Ethereum Londra Hard Fork’u hakkında kullanıcılarına önemli bir duyuru yaptı. Dev borsa, ETH ve ERC-20 token yatırma ve çekme işlemlerini bu sebeple askıya alacağını açıkladı. Borsa ayrıca, "hard fork" esnasında fazladan bir token oluşma ihtimalinin de olduğunu ve bunun için önlem alındığını duyurdu.

  4 Ağustos Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında dünkü düzeltmeden sonra hızlı yükseliş 4 Ağustos Çarşamba günü kendini gösterdi. Bir süredir kademeli yükselen ETH için yatırımcılar sert bir boğa rallisi yapmasını bekliyordu. Lider altcoin çarşamba gününü yüzde 8.72 oranında değer artışıyla 2.725 dolarla kapatmayı başardı ve yatırımcılarını sevindirdi.

  Ethereum geliştirme şirketi ConsenSys'in CEO'su Joseph Lubin, Ethereum'un Bitcoin'den kat be kat daha büyük bir kripto para olacağını söyledi. Lubin ayrıca Ethereum'un gelişimini internetin doğduğu günlere benzetti. Deneyimli yöneticinin bu açıklamaları kripto para topluluğunda heyecan yaratırken ETH destekçilerinden olumlu yanıt aldı.

  5 Ağustos Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Usta analistler ETH fiyatında her şeyin pozitif göründüğünü belirtirken kripto para yatırımcılarını memnun eden yükseliş trendi devam etti. Ether fiyatı perşembe gününde yüzde 3.74 oranında yükseldi ve 2.872 dolar seviyesine ulaştı. Yatırımcılar şimdiden 3 bin dolar beklentilerini dile getirmeye başladı.

  Ethereum ağının merakla beklenen güncellemesi Londra gerçekleşti. Kripto para piyasasını takip eden Ethereum topluluğunun heyecanla beklediği Londra hard fork'u tüm dikkatleri üzerine çekti. “Ethereum Geliştirme Önerisi” anlamına gelen çeşitli EIP’ler, madencilerin yoğun tepkisiyle karşılaşmasına rağmen ağda gerçekleşti.

  6 Ağustos Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Cuma gününde ETH fiyatı yüzde 2.20 oranında artarak beklentileri karşılamada yeterli performans gösteremedi. Ancak yine de kademeli yükselişine devam etmesi ETH grafiğini inceleyen analistler tarafından olumlu görüldü. 6 Ağustos gününde en yüksek 2.950 dolara kadar çıkan ETH fiyatı gün sonunda 2.889 dolardan işlem gördü.

  Ethereum’da dün Londra güncellemesinin etkinleştirilmesiyle beraber ücret yakma mekanizması da devreye girdi. Bu mekanizmayla birlikte ağ artık her blokta işlem ücretlerini yakarak dolaşımdan çıkarmaya devam etti. Bu gelişmeyi yorumlayan kripto para uzmanları, piyasaya sürülen yeni ETH arzını bir miktar azaltırken aynı zamanda madencilerin ücretlerini de yüzde 20 ila 30 oranında arttığını hatırlattı.

  Londra güncellemesinin devreye girmesinden bu yana 24 saat geçti. Bu süre zarfında, işlem ücreti için ödenen yaklaşık olarak 4 bin 700 ETH yakıldı. Mevcut fiyatlar üzerinden hesaplama yapıldığında bu miktar, 13 milyon dolara denk geldi.

  7 Ağustos Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Dün 3 bin dolar seviyesini test eden ETH, yüksek satış baskısıyla karşılaşmış ve başarılı olamamıştı. Ancak hafta sonunda yükseliş trendini devam ettiren Ether fiyatı cumartesi gününde yüzde 9.29 oranında artış gösterdi. Haftanın en iyi performansını gerçekleştiren ETH fiyatındaki bu ralli yatırımcıları da memnun etti. En büyük ikinci kripto para biriminin fiyatı yeniden 3.158 dolara ulaşarak dikkatleri üzerine çekti.

  ABD’deki altyapı kanun teklifinin kripto para başlığındaki vergi tartışması giderek hız kazandı. Senatör Rob Portman’ın teklifi, altyapı kanununun geçmesi halinde, yapılacak harcamalar için kripto paralardan da vergi alınmasını kapsadığı için tepki topladı. Bu gelişmeler kripto para piyasasını olumsuz etkilerken ETH ise yoluna tam gaz devam etti.

  Ethereum blok zincirindeki ilk NFT projelerinden biri olan EtherRock koleksiyonundan bir NFT, 100 bin doların üzerinde bir fiyata satılmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. EtherRock, 2017 yılında bugün milyonlarca dolar değerlemeye ulaşan CryptoPunks NFT’lerinden sonra piyasaya sürüldü. EtherRock, her biri NFT tabanlı olan 100 kaya görselinden oluşuyor. Bu sanal kayaların, alıp satılmanın ötesinde hiçbir amacı bulunmuyor.

  8 Ağustos Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde ETH fiyatının son 4 gündür ciddi oranda yükselmesinin etkisiyle düşüş sinyalleri görüldü. Bir miktar satışla karşılaşan Ethereum fiyatında yükseliş trendi korundu. Kanalın dışına sarkmayan ETH bu şekilde yatırımcısını da umutlandırarak günün sonunda 3 bin doların üzerinde tutunmayı başardı.

  Ethereum 2.0 sözleşmesi kapsamında 6.5 milyondan fazla miktarda ETH kripto parası stake edildi. Ethereum ağının çok beklenen yükseltmesi olan Ethereum 2.0 güncellemesi Aralık 2020 tarihinden bu yana ETH topluluğundan büyük bir destek aldı. Bu destek her geçen gün katlanarak artıyor.

  Ethereum depozito güncellemesi kapsamında stake edilen Ethereum için blok gezgini ve analitik platformu Etherscan.com, kısa süre önce toplam değeri açıkladı. Etherscan verilerine göre, ETH 2.0 mevduat sözleşmesi kapsamında stake edilen ETH miktarı 20 milyar doları aştı. Bu haber toplulukta büyük heyecan yarattı.

  9 Ağustos Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftaya da pozitif başlayan Ethereum fiyatı, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi hızlı yükseldi. Yüzde 5 oranında değer artışı yaşayan ETH fiyatında gün içinde bile 3 bin doların altına sarkma olmaması sevindirdi. ETH böylelikle son 7 günlük performansı 3.162 dolar seviyesinden işlem görerek kapadı.

  Deneyimli kripto para analistleri Ethereum’un vadeli işlem piyasasındaki görünümün, piyasa beklentileri açısından oldukça iyi olduğunu vurguladı. Ethereum’un RSI’si, birçok analiste göre trendin tersine dönmesinin erken bir işareti olarak gördüğü aşırı alım bölgesine ulaştı. Analistler ayrıca ETH’nin, şu sıralarda oldukça yükseliş gösteren yörüngesine de dikkat çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle