Kripto Para

BlackRock'tan boomer para babalarına özel BTC ETF reklamı

  ABD’de spot Bitcoin (BTC) ETF’leri arasındaki rekabet giderek kızıştı. Dev fon yönetim şirketleri, kurumsal yatırımcıları BTC’e yönlendirirken uyguladıkları reklam stratejileri ile gündem oldu.

  Kripto para piyasasındaki belirsiz görünüme rağmen, BTC ETF’lerinin popülerliği sürüyor. Yönetimi altında milyarlarca dolar bulunan fon şirketleri, ihraç ettikleri BTC ETF’lerinin tanıtım kampanyalarına odaklandı. BlackRock, IBIT hisselerini tanıtırken tercih ettiği reklam kampanyasıyla bazı eleştirilerin hedefi haline geldi.

  En büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, spot BTC ETF tanıtımı için sıkıcı denilebilecek bir reklam stratejisi benimsedi. Ancak uzmanlar, bu hamlenin “zengin boomer” pazarına hitap eden özel bir strateji olduğunu belirtiyor. BlackRock’ın ihraç ettiği iShares Bitcoin Trust EFT (IBIT) reklam filmi sosyal medyada çok konuşuldu.

  Para Babaları BTC Fonlarına Çekilecek

  IBIT reklamında bir uzman, yatırımcıların yeni BTC ETF’ine nasıl yatırım yapabileceklerini özetliyor. Tematik ETF’ler başkanı Jay Jacobs, bu reklamdaki IBIT’in kolaylıkla erişilebilir olduğu ve operasyonel yükleri ortadan kaldırdığı vurgusuna dikkat çekti. Uzmanlar, BlackRock’ın reklamında kasıtlı olarak kripto jargonunu kullanmadığı ve basit bir dil tercih ettiğini belirtiyor.

  Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, sosyal medyada tartışma yaratan reklamı şu şekilde yorumladı: “Zengin boomerlara işte böyle pazarlama yapılır. Sakin tavır, anlaşılması kolay anlatım, yumuşak new age müzik, kravatsız takım elbise... Her şey 'artık tamam, yetişkinler burada' diyor.” Bir başka fon yönetim uzmanı Chris Dark, reklamı çok sıkıcı ama harika bulduğunu dile getirdi.

  BTC’ye Direnmek Kimseye Fayda Sağlamaz

  Reklamın zengin boomer kitleyi hedeflediğini söyleyen Fred Krueger, “Benim zengin boomer neslim, dövmeli x neslinin kendilerine tüm finansal sistemin çöpe atılması gerektiğini söylemesinden özellikle hoşlanmıyor ancak artık geleneksel finans şirketleri aracılığıyla Bitcoin'e yatırım yapabildikleri için mutlular.” dedi.

  Kripto para destekçisi Krueger, dev fon yönetim şirketlerine güvendiklerini belirterek “IBIT ve FBTC'yi mutlu bir şekilde portföylerimize ekliyoruz çünkü BlackRock ve Fidelity'ye güveniyoruz. Bu, Bitcoin anlatısının Wall-Street tarafından ele geçirilmesidir. Direnmek kimseye fayda sağlamayacak.” ifadelerini kullandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle