Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 2 – 8 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında çalkantılı bir dönemden geçilirken, altcoin fiyatlarına etki edebilecek gelişmeler de gündeme geliyor. Geride kalan haftada altcoin fiyatlarında sert düzeltme hareketlerinin yaşanması yatırımcıları tedirgin etti.

  İnişli ve çıkışlı bir grafik çizen popüler altcoin fiyatlarında 2 ila 8 Haziran tarihleri arasında yaşanan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  2 Haziran Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının sert düzeltme şoku yaşadığı anlarda dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase Pro, Dogecoin‘i (DOGE) listelediğini duyurdu. Coinbase borsasında listelenen DOGE fiyatında dikkat çekici bir yükseliş hamlesi görüldü. Şaka kripto para birimi hızlı yükselişiyle yatırımcılarını sevindirdi.

  Çarşamba günü DOGE fiyatındaki yükseliş oranı yüzde 14.65 seviyesine ulaşırken yatırımcılar piyasadaki belirsizlikte yaşanan bu ralliyi olumlu karşıladı. Öte yandan Binance Coin (BNB) fiyatı da gün içinde yüzde 10 oranında değer kazanarak altcoin yatırımcılarının dikkatini üzerine çekti. ADA ve XRP fiyatında ise yükseliş çok daha düşük seviyede kaldığı için beklentilerin uzağında performans gösterdi. 

  Tron Foundation CEO’su ve Tron, BitTorrent, Poloniex gibi birçok kripto para borsası ile projesinin arkasında olan Justin Sun, önemli açıklamalar yaptı. Sun piyasada boğa rallisi beklediğini şu şekilde ifade etti: “Bence haziran ayı da fiyat düzeltmesinin bir parçası olacak ve temmuz ile ağustos aylarında gerçek bir boğa göreceğiz. Ben, boğa piyasasının hala mümkün olduğuna ve devam ettiğine inanıyorum. Kripto paraların gelişmeye devam ettiğine tanıklık edeceğiz.”

  3 Haziran Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Geleneksel bankacılık sistemine karşı önemli rakiplerden biri olan Revolut, yeni altcoin listeleme duyurusunda bulundu. Polygon (MATIC), Chainlink (LINK), Algorand (ALGO), Band Protocol (BAND), NKN, Cosmos (ATOM), Celo ve Tellor platforma eklendi. 

  SEC, Ripple aleyhinde açtığı davada yeni bir istekte bulundu. Delil keşfi sürecinin 2 Temmuz’dan 31 Ağustos’a; bu delillerin bilirkişi tanıklarca incelenme sürecinin 16 Ağustos’tan 15 Ekim’e uzatılmasını talep etti. Bu gelişmeler XRP yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. 

  Popüler trader ve balina Kaleo, güçlü altcoin Cardano (ADA) yakında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacağını açıkladı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla altcoin yatırımcılarının dikkatini çeken Kaleo, ADA yatırımcılarının da desteğini aldı. Kaleo ayrıca Dogecoin için 1 dolarlık fiyat tahmininde bulundu. 

  3 Haziran Perşembe günü Binance Coin (BNB) fiyatındaki yükseliş trendi sürdü. Bununla birlikte Cardano (ADA) ve XRP fiyatında da yatırımcıların yüzünü güldüren yükselişler yaşandı. Ancak Dogecoin fiyatında yüzde 5’ten fazla kayıp yaşanması yatırımcılarda tedirginliğe yol açtı. 

  4 Haziran Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Popüler kripto analisti Ben Armstrong geçtiğimiz günlerde, 1 milyon adet Cardano (ADA) satın aldığını açıkladı. Popüler analist, bilimsel yaklaşımlarından ve net gelişim aşamalarından etkilendiğini belirtti. Armstrong’a göre Cardano, işlemleri işlemek için bir platformdan daha fazlası olmaya çalışıyor.

  Cardano’nun mucidi Charles Hoskinson, bu yöntemin tamamlanmasının daha fazla zaman aldığını ancak hataları azalttığını ve daha iyi bir sonuç sağladığını söyledi. Bu gelişmeler ADA fiyatında yükseliş beklentisini arttırsa da 4 Haziran Cuma gününde beklenen olmadı. Kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüş altcoinleri de vurdu.

  ADA fiyatı cuma gününde yüzde 7’den fazla değer kaybederek yatırımcısını şaşırttı. Benzer şekilde popüler altcoinlerden BNB ve XRP fiyatındaki kayıplar da ciddi seviyelere ulaştı. Dogecoin yatırımcıları da kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüşten nasibini aldı ve cuma gününü kayıpla kapadı. 

  Litecoin’in MimbleWimble protokolü, yıl sonuna doğru aktif edileceği açıklandı. Litecoin MimbleWimble kodunun geliştiriciler tarafından incelendiği ve denetlediği belirtildi. Kripto para piyasasında hareketli bir gün geride kalırken düşüş hareketleri yatırımcıları tedirgin etti. 

  5 Haziran Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  5 Haziran Cumartesi gününde de kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüş trendi etkisini göstermeye başladı. İnişli çıkışlı grafik çizen popüler altcoinler günün sonunda yine kısmen de olsa kayıpla kapanış yaptı. En değerli ilk 10 kripto para biriminin yatırımcıları yükseliş beklentilerini bir sonraki güne taşıdı. 

  Kripto para ekosistemi Bitrue (BTR) tarafından yapılan resmi duyuru, kripto para basınında geniş yankı buldu. Buna göre borç verme - borç alma modülü Bitrue Loan, iki yeni kripto para birimini teminat kabul etmeye başladı. Bitrue Loan bünyesinde artık Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu Coin’i (SHIB) teminat olarak kabul edilmeye başlandı

  Ripple CEO’su ve kurucusu Garlinghouse, SEC’ten, Bitfinex'in ana şirketi iFinex ve diğer 14 uluslararası kripto borsasını araştırmasını istedi. Bu talebe rağmen XRP fiyatındaki kayıp azalmadı. Cumartesi gününde XRP fiyatında yüzde 4.80 oranı üzerinde değer kaybı yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. 

  6 Haziran Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  6 Haziran Pazar gününde kripto para piyasası alışkın olmadığımız şekilde durgun bir görünüm ortaya koydu. Piyasa genelinde volatilitenin düşük olmasına rağmen yükseliş hareketi gösteren sadece 2 altcoin projesi öne çıktı. Bunlardan biri 2.41 oranındaki yükseliş ile XRP olurken bir diğeri de yüzde 1 artan Cardano oldu. 

  Polygon, Mayıs ayı boyunca dikkate değer bir ekosistem büyümesi yaşadı. Altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmayan Polygon ağında kilitlenen varlık değeri de son dönemde en yüksek seviyelerine ulaştı. DappRadar tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, Polygon’a kilitlenen toplam değer, bir önceki aya göre yüzde 1 oranından fazla artış gösterdi. 

  Dogecoin kripto para birimi Coinbase listeleme duyurusundan sonra altcoin yatırımcıları arasında giderek popülerlik kazandı. DOGE/USD paritesi, borsada en çok işlem gören dördüncü parite oldu. Kripto para piyasasının genelinde düşüş olmasına rağmen DOGE fiyatı yüzde 0.48 değer kaybıyla güçlü bir duruş sergiledi. 

  7 Haziran Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftaya negatif görünümde başlayan kripto para piyasasında sert satışlar peş peşe geldi. BTC fiyatındaki düşüşün peşinden benzer hareketleri gösteren piyasada önde gelen altcoinlerde sert düzeltmeler görüldü. BNB fiyatı yüzde 8’den fazla düşerken ADA fiyatında yüzde 6 oranında düzeltme yaşandı. 

  Ripple’ın kurucu ortaklarından olan ve daha önce CTO olarak görev yapan Jed McCaleb, yine milyonlarca dolarlık XRP transferi ile gündeme geldi. XRP satışları ile adından söz ettiren eski kurucu ortak, yatırımcıları tedirgin eden miktarda satış yapmaya devam etti. XRP fiyatında yüzde 8 oranında değer kaybı yaşanırken en çok kaybeden kripto para birimi yüzde 10 düşüşle Dogecoin oldu. 

  Yüz binlerce takipçisi bulunan Altcoin Daily kanalının ünlü analisti ve sunucusu Aaron Arnold, kripto para piyasasının yaşadığı düşüşe rağmen yükselebilecek projeleri sıraladı. Popüler analist,  Mina Protocol (MINA), Olympus Dao (OHM), Fear (FEAR) ve Virtue Poker (VPP) projelerine dikkat çekti. 

  8 Haziran Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Sert düzeltme hareketinden sonra kripto para piyasasının genelinde bir miktar toparlanma belirtileri gözlemlendi. Cardano ve XRP yatırımcıları yükseliş hareketlerinden memnun olurken BNB ve DOGE fiyatlarındaki düşüş 8 Haziran Salı günü de devam etti. 

  Ripple (XRP) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden davada önemli gelişmeler yaşandı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında eski hükümet yetkilisi Jay Clayton’ın kripto endüstrisi hakkındaki görüşlerinde değişiklik yapmasını kutladı.

  Ünlü avukat Jeremy Hogan XRP yatırımcılarına yönelik uyarılarda bulundu. Hogan, Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile anlaşması durumunda bunun XRP’yi nasıl etkileyeceğini ele aldı. Böyle bir durum gerçekleşmesi halinde Ripple’ın yüklü bir ceza ödemesinin olası olduğunu söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle