Kripto Para

Bitcoin yatırımı yaptığını açıklayan Tesla gündemde

  Elon Musk’ın şirketi Tesla, ABD’deki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonuna (SEC) yeni bir bildiri sundu. Şirket, tam 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını açıkladı…

  2021 yılında şirketin yönetim ve yatırım politikasında değişikliğe giden Tesla, Bitcoin yatırımı ile gündeme geldi. Şirket rezervini değerlendirebilmek adına sahip olduğu nakit paranın bir kısmını dijital varlıklara ve altın ETF’lerine yatırabileceğini duyurdu. Elon Musk’ın yönetimindeki şirketin yatırım tercihleri çok konuşuldu.

  ABD’deki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonuna (SEC) sunduğu son bildiride Tesla şirketinin yatırımlarını Bitcoin’e (BTC) yaptığı da ortaya çıktı. Şirket bu bildiride tam 1.5 milyar dolar değerinde BTC satın aldığını ifade etti. Tesla, ilerleyen dönemde Bitcoin konusunda daha fazla yatırım yaparak dijital varlık alabileceği mesajını paylaştı.

  Bitcoin Fiyatını Uçurdu

  Bu haberin kripto para basınında geniş bir yankı bulmasının ardından Bitcoin fiyatı adeta uçuşa geçti. Bu haberle birlikte ilk bir saat içinde %10’dan fazla değer kazanan BTC, hızlı yükselişini sürdürdü. Kripto para borsalarından gelen güncel bilgilere göre Bitcoin fiyatı 43 bin dolar barajının da üzerine çıktı. CoinDesk, lider kripto para biriminin fiyatında kırılan rekor seviyeyi 43 bin 457 dolar olarak açıkladı.

  Elon Musk’ın sahibi olduğu şirket Bitcoin yatırımları hakkında yaptığı açıklamada dijital varlıkların gelecekte de siber saldırıya uğrayabileceğini şöyle söyledi: “Bunun yanı sıra, özel anahtarların kaybolmasına yol açan insan hataları görülebilir. Yatırım yaptığımız dijital varlıkları güvende tutmak için tüm önlemleri alacağız. Ancak başarısız olmamız halinde, dijital varlıklarımızın bir kısmını veya tamamını kaybetmemiz mümkün olabilir. Bu, şirketin mali durumunu etkileyecektir.”

  Hangi Borsadan Satın Aldı?

  Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC yatırımı yaptığını açıklamasının ardından bu varlıkların hangi borsadan veya ortalama ne kadardan satın alındığı merak edilmeye başlandı. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bu işlemin Coinbase Pro aracılığıyla gerçeklemiş olabileceğini söyledi., OTC işlemlerinde sık kullanılan Coinbase Pro, aynı zamanda kurumsal yatırımcıların da Bitcoin yatırımları yaptığı bir borsa olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle