Kripto Para

Twitter CEO’sunu DEX girişimi, ETH kurucusunu etkilemedi

  Ethereum’un (ETH) kurucu ortaklarından ve şimdilerde ETH’nin arkasındaki lider isim olan Vitalik Buterin, Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey’in Bitcoin (BTC) DEX’i nasıl yapabileceği ile ilgili konuştu. Buterin, Dorsey’in bu hamlesinden çok etkilenmediğini ifade etti.

  Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, yakın tarihlerde Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu. Dorsey yaptığı açıklamasında, Blockchain projesi olan TBD’nin, bir Bitcoin (BTC) DEX’i oluşturacağını ifade etti. Merkezi olmayan bir BTC borsası kurulacağını duyuran Dorsey, söz konusu DEX çalışmalarını yürütecek olan TBD’nin başındaki isim olan Mike Brock’un açıklamalarını alıntılayarak bu duyuruyu yaptı.

  Buterin, Dorsey’in Girişiminden Çok Etkilenmedi

  Jack Dorsey, Mike Brock’un Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları alıntıladığı paylaşımında “Bitcoin için merkezi olmayan bir borsa oluşturmak üzere açık bir platform yaratmamıza yardımcı olun” sözlerine yer verdi. Dorsey, Temmuz ayında yaptığı açıklamalarında bu projenin sinyallerini vermişti. Jack Dorsey’in açıklamalarından birkaç gün sonra, Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin bu konuyla ilgili olarak Bloomberg Technology’ye açıklamalarda bulundu. Buterin, Dorsey’in bu hamlesinden çok etkilenmediğini ifade etti.

  Vitalik Buterin’in Açıklamaları

  Vitalik Buterin, akıllı sözleşme ve Bitcoin arasındaki nitelik farkının, temelde eksik olduğunu düşünüyor. Konuya ilişkin açıklamasında Vitalik Buterin şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin üzerinde finans sağlayan bu merkezi olmayan projeler konusunda şüpheliyim. Temel olarak Bitcoin ile Ethereum arasındaki fark; Ethereum’da, ETH veya ETH tabanlı varlıkları doğrudan bu akıllı sözleşmelerle bu lockbox’lara koymanıza izin veren yerel bir işlevselliğe sahip olmasıdır. Ancak Bitcoin bu işlevselliğe sahip değil.

  Jack’in temelde bu kuralları uygulayan kendi sistemini oluşturması gerekecek ve sonrasında Bitcoin katmanında, Bitcoin’lerin büyük olasılıkla Jack veya yalnızca sistemdeki katılımcılar tarafından kontrol edilen çok imzalı bir cüzdana ait olması gerekecek. Benzer görünüyor ama çok daha zayıf bir güven modeline sahip bir proje olacak.”

  Dorsey DEX’in Tamamıyla Merkezisyetsiz Olacağını Söylemişti

  Buterin’in öngörüsünün aksine Jack Dorsey, DEX’in tamamıyla merkeziyetsiz olacağını, TBD’nin ya da kendisinin ağda herhangi bir kontrolü olmayacağını ifade etti. Dorsey ayrıca, daha önce de Bitcoin’in “internetin yerel para birimi” olacağına inandığını da söylemişti. Bu nedenle Dorsey’in atmak istediği DEX adımı şaşırtıcı olarak görülmüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle