Kripto Para

Bitcoin ETF'si için geri sayım başladı

  VanEck 2021 yılının başında Bitcoin ETF'si  çıkarmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulunmuştu. SEC Bitcoin ETF'si için yapılan başvuruda yeni aşamaya geçti ve başvuruyu yayınladı. Birçok kurumsal firma tarafından onaylanması beklenen başvuru için geri sayım başladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun VanEck tarafından yapılan başvuruyu yayınlanması ile geri sayım başlamış oldu. SEC yayınlanma tarihinden itibaren 45 gün içinde onaylamak, reddetmek ya da süreyi uzatmak zorunda. 45 günün sonunda sürenin uzatılması durumunda ise VanEck başvurusunun sonucu belli olacak. SEC 45 günün sonunda süreyi uzatırsa en fazla 240 gün içinde VanEck’in Bitcoin ETF'si çıkarmak için yaptığı başvuruyu sonuçlandırmak durumunda.

  SEC’nin Bitcoin ETF'si için yapılan başvuruyu yayınlaması kripto para sektöründe heyecan yarattı. Başvurunun yenilenmesinde SEC’teki yönetim değişikliğinin etkili olduğu bilinmekle beraber sonucu ise merak ediliyor. Bilindiği gibi bu VanEck’in Bitcoin ETF'si için yaptığı ilk başvuru değil.

  Bitcoin ETF'si onaylanırsa fiyatların yükselmesi bekleniyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun başvuruyu yayınlanması ile başlayan heyecanlı sürecin sonuçları şimdiden merak konusu oldu. SEC VanEck’in Bitcoin ETF'si çıkarmak için gerçekleştirdiği başvuruyu onaylarsa VanEck, Bitcoin ETF'si için onay almış ilk şirket olacak. VanEck daha önce defalarca SEC’e aynı başvuruyu yapmış ve her seferinde olumsuz yanıt almıştı.

  SEC’nin başvuruyu onaylamasının Bitcoin fiyatları üzerinde de olumlu bir etki yaratması bekleniyor. Birçok kurumsal yatırımcının Bitcoin’e yatırım yapmak için Bitcoin ETF'si bekliyor olması göz önüne alınırsa, onaylanması durumunda Bitcoin yatırımlarının dolayısıyla da Bitcoin fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

  ABD’deki yönetim değişikliği Bitcoin ETF'si için başvuru yapan şirketlerin sayısını arttırdı

  VanEck’nın bu sefer yaptığı Bitcoin ETF başvurusunda olumlu sonuç alma olasılığı daha yüksek görünüyor. Şirket yıllar boyunca birçok kez başvuruda bulunmuş ancak Trump yönetimindeki SEC başkanı reddetmişti. Bununla beraber ABD’de Joe Biden’in başkan olması ile beraber SEC’nin yeni başkanı da Gary Gensler oldu. Gary Gensler’in kripto para camiasına daha sıcak yaklaştığı biliniyor. SEC yönetiminde yaşanan bu değişiklik ile Bitcoin ETF çıkarmak için başvuru yapan şirketlerin de sayısı artmaya başladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle