Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 19 – 25 Nisan 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) önceki hafta yaşanan sert düşüşün kayıplarını telafi etmek için yoğun çaba harcamasına rağmen istenen seviyeye çıkamadı. Kripto para piyasasındaki toparlanma sürecinin mümkün olan en az kayıpla geçilmesi beklenirken BTC fiyatı genellikle düşüş yaşadı. Toparlanma sürecine olumlu veya olumsuz etki eden pek çok haber de kripto para basınında yer aldı.

  19 ile 25 Nisan tarihleri arasında Bitcoin fiyatına yansıyan gelişmeleri ve hareketlilikleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  19 Nisan Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Sert düşüşün ertesi gününde lider kripto para birimi BTC fiyatında kayıp devam etti. Güne olumlu ve olumsuz yanıysan pek çok habere rağmen Bitcoin yatırımcıları bekledikleri toparlanmayı gerçekleştiremediler. Çin Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Li Bo, Bitcoin gibi kripto paraların alternatif varlık veya yatırım aracı olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. 

  Bu açıklamanın piyasaya olumlu yansıması beklendi ancak beklenen pozitif görünüm yaşanmadı. Blockchain analisti ve Hypersheet’in kurucu ortağı Willy Woo, Bitcoin fiyatı düşerken satmanın mantıklı olmadığını ve yükselişe geçmenin beklenilmesi gerektiğini söyledi. Dünyanın en zenginlerinden Ray Dalio, Bitcoin’e bakış açısını tamamen değiştirdi ve altından daha güvenli bir varlık olduğunu ifade etti.

  Bitcoin boğası Max Keiser, altının piyasa değeri bazında Bitcoin’e karşı üstünlüğünü onun takas edilebilir bir varlık olması şeklinde açıkladı. Öte yandan Bitcoin'in fonlama oranı, kripto paranın sert düzeltme yaşamasından sonra 2020 yılının Eylül ayından bu yana görülmeyen seviyelere gerilediği açıklandı. Uzmanlar bu durumu BTC fiyatında yükselişin sınırlı kalabileceği ve ayı piyasası sinyalleri olarak değerlendirdi. 

  20 Nisan Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ikinci işlem gününde BTC fiyatındaki toparlanma belirtileri hız kazandı. Dün yüzde 1 oranında gerileyen Bitcoin fiyatında 20 Nisan günündeki pozitif beklentilerin ışığında yüzde 1.50 oranında bir yükseliş görüldü. Bu gelişmeyle birlikte lider kripto para biriminin fiyatı yeniden 56 bin 480 doların üzerine çıkmayı başardı.

  ABD basınında gündeme oturan haberlerin başında Joe Biden’ın Bitcoin ve Kripto Para Regülasyonları konusunda hazırlık yaptığı iddiaları yer aldı. Bu gelişmeler sert düzeltme sonrası toparlanma işaretleri gösteren BTC fiyatında pozitif hareketin sınırlı kalmasına yol açtı. Esnek paylaşımlı çalışma alanları sunan dünyaca ünlü firma WeWork, artık belirli kripto para birimleri ile ödeme kabul etmeye başladığını duyurdu.

  Mobil ödeme devi Venmo, yayınladığı son duyurusunda, kullanıcıların direkt olarak mobil uygulama üzerinden kripto para alıp satabileceğini ve hatta cüzdanda saklayabileceğini açıkladı. Venmo bu kararının neticesinde 70 milyondan fazla kullanıcısına Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) alım satım hizmeti sunacak.

  21 Nisan Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi tam toparlanmaya başladı derken yine sert düşüş yaşadı. BTC fiyatı 56 bin 400 dolarla başladığı çarşamba gününde yüzde 4.71 oranında kayıp yaşadı. Bu gelişmenin ardından BTC fiyatında yeniden 53 bin 820 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı. Uzmanlar düşüşün önümüzdeki dönemde devam edebileceğini söyledi.

  BTC piyasasına olumlu yansıyan haberlerde, Kanada’daki dijital varlık şirketi 3iQ, kendi oluşturduğu Bitcoin fonunu Nasdaq Dubai borsasında listelemek için onayı aldı. Fonun gerekli yasal izni almasından sonra Orta Doğu’nun ilk endeks kripto para fonu olması da dikkatlerden kaçmadı. Riskten korunma fonu efsanesi Bill Miller, Bitcoin’in buradan daha da yüksek seviyelere doğru önemli yükselişler yaşayacağını söyledi. 

  Ünlü yatırımcı Bill Miller, Bitcoin’in balon olmadığını söyleyerek sürecin onu yaygınlaştırma aşaması olduğunu ileride çok yüksek fiyatlara ulaşacağını kaydetti. Öte yandan Electric Capital kurucu ortağı Curtis Spencer, Bitcoin ağının hayatta kalmasını, hükümetlerin hoşgörüsüne bağı olduğunu söyledi. Ünlü yönetici hükümetlerin elektrikleri kesmesi halinde BTC’yi bitirebileceklerini iddia etti. 

  22 Nisan Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki düşüş trendi hız kazandı. Piyasayı etkileyen gelişmeler ile birlikte lider kripto para biriminde yüzde 3.88 oranında değer kaybının yaşandığı perşembe gününde çok sayıda yatırımcı perişan oldu. Destek noktalarını aşağı yönlü kıran BTC fiyatı gün içinde en kritik seviye olarak belirlenen 50 bin 500 dolara kadar geriledi

  Yerli kripto para basınında Thodex borsasının kullanıcılarına para çekme işlemlerinde yanıt vermemesi ve web sitesinin erişime kapatılması gündem oldu. Binlerce mağduru geride bırakarak sitesine kilit vuran Thodex’e İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in sosyal medya hesaplarını kapattıktan sonra yurt dışına çıktığı belirlendi.

  Kurumsal yatırımcılara Bitcoin ve diğer kripto para varlıklarına güvenli yoldan erişim imkanı sunan Grayscale, BTC grafiği hakkında dikkat çekici bir rapor yayınladı. Analizde Bitcoin hakimiyetinin düşüşü devam ederken para altcoinlere aktığı tespit edildi. Öte yandan dijital varlık saklama şirketi BitGo, soğuk depoda tutulan varlıklar için sigorta limitini 700 milyon doların üzerine çıkardı. Bu gelişme sektör için olumlu yorumlandı. 

  23 Nisan Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Cuma gününde de lider kripto para birimindeki düşüş devam etti. Haftanın başından beri sadece 1 gün haricinde negatif görünümü sürdüren lider kripto para biriminin durumu yatırımcıları endişelendirmeye başladı. BTC gün içinde volatil bir grafik çizerken günün sonunda yüzde 1.13 değer kaybıyla 51 bin 143 dolardan kapanış yaptı. 

  ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazançları üzerinden alınan vergi oranını artırmayı planladığı haberi, hem geleneksel piyasalarda hem de kripto para piyasasında panik yarattı. Biden hükümeti 1 milyon dolar ve üzerinde kazanç elde edenlerin sermaye kazancı vergisi oranını neredeyse iki katına çıkarma planı yaparken BTC fiyatında düşüş trendi hız kazandı

  Real Vision CEO’su Raoul Pal ise son açıklamasında, elindeki bütün BTC fonlarını satarak Ethereum (ETH) almak üzere olduğunu söyledi. Aynı zamanda Global Macro Investor fonunun da yöneticisi olan Pal, ETH’nin daha başarılı performans çizdiğini vurguladı. Kore Finans Komisyonu Başkanı, ilgili düzenlemelere uyulmaması halinde 200’den fazla kripto para borsasının kapanma riski altında olduğunu söyledi.

  Usta yatırımcı Peter Brandt, Bitcoin'in son piyasa düzeltmesi ile sosyal medyadaki lazer göz akımının popülerliğini yitirmesi arasında bağlantı olduğunu düşünüyor. Yerli piyasada da önemli gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türkiye’nin kripto para regülasyonlarını en kısa zamanda tamamlayacağını açıkladı.

  24 Nisan Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki düşüş trendi 24 Nisan gününde de devam etti. Lider kripto para birimi 51 bin 140 dolarla başladığı güne yüzde 2 oranında değer kaybı yaşayınca kapanışı 50 bin dolar seviyesinde yaptı. Piyasa uzmanı Peter Brandt, Bitcoin fiyatının kısa vadede çok daha fazla düşeceğine inandığını açıkladı.

  BitGo, el koyulan BTC’leri yönetmek için ABD Adalet Bakanlığının bir parçası olan US Marshals (USMS) ile 4.5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. PlanB’ye göre BTC fiyatında yaşanan bu düşüş, varlığın boğa koşusunun bittiği anlamına gelmiyor. Bitcoin stok akış modeli veya S2F modeliyle tanınan ünlü analist BTC boğa rallisinin devam edeceğini ifade etti

  25 Nisan Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatı, deneyimli analistlerin işaret ettiği kritik 50 bin dolar seviyelerinde işlem görmeye başladı. Pazar gününde bu desteği de kıran BTC fiyatında yüzde 2.25 oranındaki kayıpla kapanış 48 bin 900 dolarda yapıldı. Yerli kripto para gündeminde Merkez Bankası Başkanı, Şahap Kavcıoğlu açıklamaları öne çıktı.

  Merkez Bankası Başkanı, Şahap Kavcıoğlu iki hafta içinde kripto para konusunda düzenleme yapılacağını ifade etti. Bu gelişme yerli kripto para yatırımcılarında tedirginlik yarattı. Ayrıca Thodex borsasından sonra Bitbay, Vebitcoin ve Sistemkoin borsalarında da kullanıcıların erişim problemleri yaşadığı gündeme geldi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle