Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 3 – 9 Ekim 2022

  Küresel piyasalarda merkez bankalarının faiz politikaları endişe yaratırken, kripto para piyasasında da belirsizlik devam ediyor. Bir süredir konsolide olan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında volatilite giderek azaldı. Ayı piyasasının etkisi ile BTC’de günlük işlem hacmi giderek düşerken yatırımcılar piyasayı hareketlendirecek haberleri dört gözle bekliyor.

  3 – 9 Ekim 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  3 Ekim Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatına pozitif yansıyan gelişmeler etkili oldu. Son 3 gündür düşüş sinyalleri veren BTC, 3 Ekim Pazartesi gününde yeniden yükselişe geçti. 19 bin dolar seviyesinde açılış yapan Bitcoin günü yüzde 3.02 artışla 19.628 dolarlı seviyeden kapattı. 

  Lider kripto para birimi BTC, tüm zamanların en yüksek madencilik hash rate’si, 240.208 milyon TH/s’ye ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Blockchain.com tarafından paylaşılan grafik, uzak doğuda yer alan ülkelerin madencilik faaliyetlerine başlamasıyla, artan talebi gözler önüne serdi.

  Kripto para piyasasında Bitcoin tasfiyeleri can yakmaya devam etti. Edinilen verilere göre marjin işlemlerden bir yılda yaklaşık 17 milyar dolarlık Bitcoin tasfiye edildi. Raporda bu kayıpların büyük çoğunluğunun Binance, FTX, Bybit ve Okex borsalarında yaşandığı görüldü.

  4 Ekim Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi Bitcoin’de pozitif görünüm devam ederken analistler kritik direnç seviyesine dikkat çekti. 4 Ekim Salı gününde en büyük kripto para BTC’nin yüzde 3.63 oranında artması yatırımcıları sevindirdi. Buna rağmen gün içinde 20.500 dolardaki direnci kıramayan Bitcoin kapanışta 20.340 dolardan fiyatlanarak umutlarını bir sonraki güne taşıdı.

  Popüler altcoinlerden Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Proof of Stake algoritmasını yorumlarken Bitcoin’i değerlendirdi. Hoskinson, BTC’nin her türlü dApp, akıllı sözleşmeler ve hatta devletler tarafından kullanılacağına inancını yinelerken, bu görüşleri Bitcoin topluluğundan alkış aldı. 

  BTC ile ödemeleri kabul eden firmalar arasında ABD merkezli hamburger zinciri McDonald's da katıldı. Dev şirket, İsviçre'nin Lunago kentinde Bitcoin ile ödeme hizmetinin başlatıldığını duyurdu. Bu olumlu gelişmeye rağmen BTC fiyatındaki değer kaybının devam etmesi dikkatlerden kaçmadı. 

  5 Ekim Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC boğalarının desteği ile haftanın ilk 2 işlem gününde yükselen Bitcoin, aynı başarıyı üçüncü güne taşıyamadı. 5 Ekim Çarşamba günü negatif başlayan BTC, inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Günün sonunda yüzde 0.90 kayıpla 20.157 dolara gerileyen Bitcoin’de kritik destek üzerinde tutunup tutunamayacağı merak konusu oldu. 

  Arjantin’de kamuya ait YPF isimli enerji şirketi, uluslararası Bitcoin madenciliği şirketine atık gaz tedarik etmeye başladığını açıkladı. Henüz ismi paylaşılmayan şirketle ortak olduklarını dile getiren YPF CEO’su şunları söyledi: “Atık Doğal Gaz’dan sürdürebilir enerji kullanımı ve iş vizyonu ile ilgili kripto para madenciliği için bu pilot çalışmayı başlattık.”

  Zincir içi veri analiz platformu Santiment tarafından yayınlanan veriler, kripto para topluluğunda heyecan yarattı. Analistlere göre, kripto yatırımcıları BTC varlıklarını borsalardan uzaklaştırması maksimalist bir düşünce işaret ediyor. Santiment, boğaların yakında piyasaya güven duyacağını iddia ederek topluluğu heyecanlandırdı.

  6 Ekim Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para birimi Bitcoin’de yükseliş bekleyen yatırımcıları umutlandıracak haber akışı gelmeyince piyasadaki düşüş trendi bozulmadı. BTC boğalarının giderek güç kaybetmesi sonunda 6 Ekim Perşembe gününde yüzde 1 kayıp yaşandı. Böylelikle popüler borsalarda BTC fiyatı 19.959 dolardan işlem görürken, piyasadaki işlem hacminin giderek düşmesi endişe yarattı. 

  Kripto para tarihinin en büyük fon çalıntısının yaşandığı Mt.Gox borsası, hak sahiplerinin alacaklarına kavuşması ve ödemeleri almaları için 10 Ocak’a kadar bir borsada hesap açmalarını talep etti. BTC mağdurlarının zararlarının karşılanması sektör açısından olumlu karşılandı. 

  ABD merkezli bankacılık devi Morgan Stanley analistleri, BTC ETF’lerindeki son durumu değerlendirdi: “Piyasada 180’den fazla kripto ETF/ETP ve tröst bulunuyor ve bu ürünlerin yarısı Bitcoin ayı piyasasının başlamasından bu yana piyasaya sürüldü. Bu da pazara hakim olan kripto kışı endişelerine rağmen kripto para sektörüne kurumsal ilginin güçlü kaldığının bir işaretidir.”

  7 Ekim Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Konsolidasyon sürecine devam eden lider kripto para birimi BTC, 7 Ekim Cuma gününe negatif başladı. Gün içinde toparlanma sinyali ile 20 bin doların üzerine çıkan Bitcoin’e anında satış baskısı geldi ve günlük kayıplar yüzde 2.13 seviyesine kadar ulaştı. Bu değer kaybının ardından popüler borsalarda BTC fiyatı 19.531 dolara kadar gerilemiş oldu.

  Deneyimli analist Vetle Lunde, Bitcoin’in yakın gelecekte aşırı oynaklık yaşayabileceğini iddia ederek dikkatleri üzerine çekti. Son dönemde volatilitenin aşırı düşmesi yatırımcı ve traderları endişeye sürüklerken analist tarihsel olarak bakıldığında bunun daha uzun sürmemesi gerektiğini belirtti.

  Namibya Merkez Bankası (BON), Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini açıkladı. Kripto para basınında büyük ses getiren bu hamleye rağmen BTC’nin yükselişe geçmemesi yatırımcılarda soru işareti yarattı. BON, yasal süreçler tamamlanmasa da kripto paralara sıcak baktığını duyurdu.

  8 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC’de yatırımcıların yüzünü güldüren haber akışı ne yazık ki gelmedi. Bazı pozitif gelişmelere rağmen Bitcoin’de yükselişi yeniden başlatacak fiyat dalgası görülmedi. 8 Ekim Cumartesi günü sonunda kademeli düşüşü devam ettiren BTC yüzde 0.60 kayıpla 19.415 dolardan işlem gördü. 

  Kripto para sektörünün dev varlık yöneticisi Grayscale, yatırımcılarının Bitcoin madenciliği üzerinde kullanabileceği yeni yatırım aracını piyasaya sürdü. Sektör temsilcileri bu yatırım aracı ile BTC madenciliği için likidite sağlayacak. Böylelikle bir süredir popülerliğini yitiren BTC madencilik sisteminin yeniden hareketlenebileceği gündeme geldi.

  Ünlü yatırımcı Kevin O’Leary, stablelcoinlerin regüle edilmesi halinde Bitcoin’in mevcut daha yüksek seviyeden işlem göreceğini iddia etti. BTC’deki konsolidasyonu değerlendiren ünlü milyarder, “Bu piyasada artık bir yorgunluk var. Benimseme eksikliği var ve cüzdan eksikliği var” ifadelerini kullandı.

  9 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC’de toparlanma sinyallerinin görüldüğü haftanın son işlem gününde yükseliş hareketi yatırımcıları memnun etmeye yetmedi. 9 Ekim Pazar gününde Bitcoin yüzde 0.13 artarak 19.441 dolara kadar tırmandı. Gün içinde 19.552 dolar seviyesini test eden BTC’de boğaların işlem hacmi direnci kırmaya yeterli olamadı. Böylelikle lider kripto para birimi Bitcoin 19.057 dolarla başladığı haftada inişli çıkışlı grafik çizerek 19.441 dolarda kapadı.

  CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, BTC’de başlaması muhtemel yeni ralli için senaryo çizdi: “Bir sonraki BTC boğası, borsalara büyük miktarda USDC aktarıldığında başlayabilir. Çünkü USDC arzının yüzde 90’ından fazlası, BlackRock, Goldman Sachs, Fidelity gibi büyük devlerin elinde. Bu varlık fonlarının müşterileri sipariş verdiğinde, kripto borsalarına USDC akacak.”

  Norveç Maliye Bakanı Trygve Slagsvold Vedum, BTC madencilerine indirimli elektrik veren yönetmeliğin kaldırılması gerektiğini savundu: “Topluluğun bu enerjisine ihtiyacımız var. Hükümet bu nedenle programı durduracaktır.” Bu gelişme ülkedeki kurumsal BTC madencileri tarafından sert tepki gördü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle