Kripto Para

Binance’in hisse senedi token’ları Almanya’da tehlikede

  Financial Times haberine göre Almanya’nın finansal piyasa düzenleyicisi BaFin, yakın bir tarihte işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası Binance’i, Almanya’da menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesi ile uyardı. Uyarı hala geri çekilmedi ve Binance için tehlike git gide büyüyor.

  Kripto paraların 2021 yılında hızla benimsenmesi, sektörde yer alan platformların da çok daha yaygın şekilde kullanılmasının önünü açtı. Artan kripto para ilgisi ile birlikte, kripto para borsalarının kullanıcıları için attığı adımlar da genişlemeye başladı. Bu kapsamda Binance borsası da kısa bir süre önce piyasaya çeşitli hisse senedi token’ları sürmeye başladı. Ancak görünen o ki; Binance bu faaliyetlerini Avrupa bölgesinde rahatlıkla sürdüremeyecek. Zira konuya ilişkin olarak Binance borsası kısa süre öne uyarı aldı.

  Binance’tan “Hisse Senedi Token’ları Menkul Kıymet Değil” Açıklaması

  Almanya’nın finansal piyasa düzenleyicisi BaFin, Nisan ayı sonlarında Binance borsasını uyardı. Hisse senedi token’ları üzerinden yapılan uyarının detayları henüz paylaşılmadı. Binance, FTX kripto para borsasının modeline benzer şekilde kısa süre önce Tesla, Microsoft ve Apple hisse senetlerinin token’larını piyasaya sürmeye başladı. Ancak borsa bu işlemleri prospektüs yayınlamadan başlattı ve hisseleri alım-satıma sundu. Binance, durumun yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu, söz konusu token’ların menkul kıymet olmadıklarını belirtti.

  Hisse Senedi Token’ları Almanya’da Tamamen Yasaklanabilir

  Binance tarafından yapılan açıklamada, token’ların bir üçüncü parti borker üzerinden sunulduğu, bu sebeple varlıkların menkul kıymet olmadıkları ifade edildi. Ancak bu açıklamaya rağmen BaFin uyarısını hala geri çekmedi. Binance’in BaFin’e yanıt vermek için 1 haftalık süresi kaldı. Eğer Binance’in vereceği yanıt BaFin tarafından kabul görmezse, söz konusu hisse senedi token’ları Almanya’da tamamen yasaklanabilir.

  Binance Regülasyon Haritası İçin Kadrosuna Yeni Bir İsim Ekledi

  Binance’in sunduğu hisse senedi token’ları Türkiye, ABD ve Çin gibi ülkelerde regülasyonlardan dolayı alınıp-satılamıyor. Ancak borsanın bu işlemleri Avrupa’da rahatlıkla yapabiliyor olması ise tartışma başlatmıştı. BaFin tarafından uyarı da gecikmedi.

  Binance, regülasyonlar ile ilgili konularda atacağı adımları ve yol haritasını belirlemek için, ABD’deki kolu Binance US bünyesine OCC eski başkanı Brian Brook’su dahil etmişti. Ancak bu adım da şu an için BaFin uyarısına karşı etkisini gösterebilmiş değil.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle