Kripto Para

El Salvadorlu bankalar BTC’den memnun!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, dünyada Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. El Salvador’un bu adımı çift yönlü şekilde hala tartışılmaya devam ederken, ülkedeki bankaların yöneticileri, bankaların BTC ile bir arada var olabileceğine inandıklarını belirten açıklamalarda bulundu.

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin yoğun çabaları ile Bitcoin (BTC) yasa tasarısı Haziran ayı başlarında Kongre’ye sunuldu ve tasarı, Kongre’de oy çokluğu ile kabul edildi. Bununla birlikte El Salvador, 9 Haziran tarihinde ülkenin resmi para birimi olarak Bitcoin’i kabul etmiş oldu. Söz konusu yasa daha sonra 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe girdi ve aynı gün hükümet, Chivo dijital cüzdanına sahip tüm vatandaşlarına 30’ar dolarlık, itibari paraya dönüştürülemeyen Bitcoin gönderdi. El Salvador’un attığı Bitcoin adımının yankıları hala tüm dünyada görülüyor.

  “BTC ile Bankalar Bir Arada Var Olabilir”

  El Salvador’daki BTC yasası, piyasalarda çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bazı kurum ve kuruluşlar bu hamleden dolayı El Salvador’u eleştirirken, özellikle de kripto para piyasalarından bazı kurum ve kuruluşlar da El Salvador’u desteklemişti. Öte yandan benzer tartışmalar, ülke içinde de kendisini göstermişti. Bu konuya yaklaşımları merak edilen El Salvadorlu bankalardan konuya ilişkin pozitif yönlü açıklamalar geldi. El Salvador’daki bankaların yöneticileri, Bitcoin ile bankaların bir arada var olabileceğine inandıklarını belirten açıklamalarda bulundu.

  Bankalar BTC’yi Tehdit Olarak Görmüyor

  El Salvador’da düzenlenen LaBitConf 2021 konferansında “Bitcoin’in Ticari Bankalar Üzerindeki Etkisi” isimli panelinde, bankacılık yöneticilerinin Bitcoin’e yaklaşımları değerlendirildi. Konferansta, bankacıların Bitcoin’i tehdit olarak görmedikleri ve Bitcoin ile birlikte var olabileceklerine inandıkları ortaya çıktı. Konferansta yer alan, El Salvadorlu bankalara ödeme işlemcisi olarak hizmet sunan SERFINSA şirketinin CEO’su Leonardo Guini “Hem bankacılıkta hem de Bitcoin’de her iki tarafta da avantajlar olduğunu anlamalısınız” sözlerini dile getirdi.

  Leonardo Guini’nin Açıklamaları

  Konferansta açıklamalarına devam eden Leonardo Guini, açıklamasında ayrıca şu ifadelere de yer verdi:

  “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi yıkıcı teknolojileri geleneksel sistemlere uyarlamak en önemli zorluktur… Yeni bir dünya ile halihazırda var olan bir dünya arasında köprü kurmaya çalışıyoruz ve onun güçlü yönlerine (bankalar) sahibiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle