Kripto Para

Bir yatırımcı 7 bin dolarlık Bitcoin’i kaptırdı

  Bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı, Facebook Messenger üzerinden iletişim kurduğu bir dolandırıcıya elindeki Bitcoin’leri kaptırdı. Haftalık 50 bin dolarlık BTC kazanacağına inanan talihsiz yatırımcı, elindeki 7 bin dolarlık BTC’lerden oldu.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 1 yıllık süreçte muazzam değer artışları yaşadı. Mart 2020 döneminde 3 bin 70 dolar bandına olan Bitcoin, Mart 2021 döneminde 61 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Bu muazzam yükseliş karşısına elindeki parayı katlamak isteyen birçok kişi de kripto para piyasalarına “çeşitli” yollarla giriş yaptı.

  Bitcoin’in sağladığı kazançlardan dolayı kar elde etmek isteyen yatırımcılar gibi birçok dolandırıcı da piyasalarda ağına birilerini takmak için adeta fırsat kolluyor. Günden güne artan Bitcoin dolandırıcılık haberlerine bu kez de Chicago’dan bir yenisi eklendi.

  Aklına Gelen Başına Geldi

  CBS Chicago tarafından verilen habere göre Lindsey Walton isimli BTC yatırımcısı, bir süredir “Dolandırılacağımı biliyordum” diyordu. Talihsiz yatırımcının aklına gelen, başına geldi. Walton sosyal medyada bir BTC dolandırıcısının tuzağına düştü. Facebook Messenger’da “Cue Cynthia Marshall” ismini kullanan kişi, Walton’a haftada 50 bin dolarlık BTC kazanmayı vaat ederek Walton’u kendisine para göndermeye ikna etti.

  “Her Şey Çok Mantıklı Görünüyordu”

  Sosyal medyadan Walton’a ulaşan Marshall kendisini “portföy yöneticisi, girişimci, kripto para danışmanı ve trader” olarak tanıttı. Marshall bu yolla güven kazandıktan sonra, Walton’ı “Bitcoin’lerinin güvende olacağını” söyleyerek ikna etti. Marshall, bunu söylerken Walton’ın yatırımlarının Auto Virtual Options isimli şirketin web sitesinde şifreli olarak korunacağını söyledi.

  Walton, söz konusu web sitesinin “şık ve profesyonel” olduğunu ve şirketin bazı referansları olduğunu dile getirdi. Tüm bu işaretlerin kendisine mantıklı geldiğini ifade eden Walton, böylece ikna olduğunu söyledi.

  Şüphelendi Ama İş İşten Geçti

  Marshall’a bu sözler üzerine 7 bin dolarlık BTC gönderen Walton, 1 hafta sonra 60 bin dolarlık Bitcoin’i olduğunu gördü. Walton, her şeyin bu kadar kısa sürede bu kadar güzel olmasının şüpheli olduğunu düşündüğünü ifade etti. Walton’a göre Marshall, kendisini kandırmak için hesap bakiyesi ile oynamıştı.

  Şüphelendikten sonra Marshall’ı test etmek için parasını çekmek istediğini söyleyen Walton, Marshall’ın bu işlem için kendisinden 6 bin dolar daha istediğini dile getirdi. Bu noktada işlerin ters gittiğini anlayan Walton, daha sonra Marshall’ın paralarla birlikte kayıplara karıştığını ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle