Kripto Para

Aile mirasını BTC dolandırıcılarına kaptırdı

  Kripto paraların kısa vadede yüksek kazanç getirmesi, son dönemlerde hemen hemen herkesin kripto paralar ile ilgilenmeye başlaması beraberinde bazı sorunları da getirir oldu. İnsanlar kripto paralardan kazanç elde etmek için piyasaya adım atmaya başladıkça dolandırıcıların da kripto para işlemleri artış gösterdi. Geçtiğimiz yıllarda da yaşanan dolandırıcılık olayları, kripto para piyasalarında artık daha sık yaşanır hale geldi.

  Kripto para birimlerine son dönemlerde muazzam bir ilgi artışı var. Dünyanın dört bir yanından insanlar, kripto para birimleri üzerinden kazanç elde etmek için piyasalara adım atıyor. Birçok kişinin bu alanda büyük kazançlar elde etmesi, kripto paraların popüler hale gelmesi insanların piyasalara adım atmasını sağlıyor. Ancak kripto para birimlerinin kayıp riski teşkil ettiği gibi, piyasalarda dolandırıcılar da risk teşkil ediyor.

  Kripto paralara duyulan ilgi arttıkça yatırımcı sayısındaki gibi dolandırıcısı sayısı ve dolandırıcılık eylemlerinde de artış yaşandı. Son dönemlerde sıklaşan bu haberlere her gün bir yenisi ekleniyor. Bu kez de bir dolandırıcılık hikayesi 67 yaşındaki Kevin Barraclough’tan geldi. ABC’nin verdiği habere göre, insanlara yardım etmek isteyen Barraclough, annesinden kalan mirası dolandırıcılara kaptırdı.

  Dolandırıcıları Facebook’ta Buldu

  İnsanlara yardım eden 67 yaşındaki Kevin, bu yardımların boyutunu artırmak istedi. Daha fazla kazanarak daha çok yardımda bulunmak isteyen Kevin, bunun için araştırmalara başladı. Daha sonra Kevin, Facebook üzerine gezinirken bir sitenin reklamı ile karşılaştı. Site, Bitcoin (BTC) ile milyonlarca dolar kazandığını ve kazandırdığını iddia ediyordu. Kevin de talihsiz bir şekilde buna inandı.

  Merakla siteye kayıt bilgilerini veren Kevin, daha sonra kendisiyle işlem yapmak isteyen bir adamdan telefon aldı. Telefonda adam Kevin’e “Bize güven” diyerek Kevin’den 250 dolar istedi. Adamın iş yapma isteğine inanan Kevin daha sonra adama istediği parayı, e-posta adresini ve banka bilgilerini verdi. Daha sonra Kevin’in banka hesabı bloke oldu.

  “Bitcoin Yatırımında Çok Tecrübesiz”

  Kevin’in hesabında 1.490 dolarlık 2 şüpheli işlem yapıldığı tespit edildi. Ancak banka işlemleri “şüpheli” olarak değerlendirmeyince Kevin hesabına tekrar erişti. Bu aşamadan sonra Kevin, 3 Nisan – 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında 43 farklı Bitcoin işlemi daha gerçekleştirdi. Kevin tüm bu işlemlerde, annesinden miras kalan 451 bin 397 doların tamamını kaybetti.

  Yaşanan olaylar sonrası Kevin’in kardeşi Allan, kardeşinin “Bitcoin yatırımında çok tecrübesiz, dolandırıcılar karşısında savunmasız” olduğunu söyleyerek devreye girdi. İkili polise ve bankaya gitti. İkili bu olayda bankayı suçluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle