Kripto Para

Bir Bitcoin ETF başvurusu daha

  Finans dünyasının en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan Fidelity Investment, son hamlesi ile kripto para basınında da gündem oldu. Şirket, Bitcoin ETF’si çıkarmak için SEC’e yasal başvurusunu yaptı…

  Dev kurumsal firmaların varlıklarını yöneten Fidelity Investment, bu sefer kripto para topluluğunu da yakından ilgilendiren bir haberle gündeme geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) resmi başvuruda bulunan Fidelity, edinilen bilgilere göre Bitcoin ETF’si çıkarmaya hazırlanıyor. 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu haber, bazı kripto para uzmanları tarafından olumlu karşılandı. Şimdiye kadar pek çok firma, Bitcoin ETF’si çıkarmak için regülatör kuruma başvuruda bulunmuştu. Ancak SEC yönetimi bu konudaki görüşünü henüz açıklamamış ve bu başvuruları sonuçsuz bırakmıştı.

  Bitcoin Yatırımlarına Hız Kazandırabilir

  ABD’de yetkili regülatör olan SEC’e dilekçe sunarak Bitcoin ETF başvurusu yapan kurumların sayısında da artış görülüyor. Kripto para uzmanları Fidelity Investments gibi köklü firmaların Bitcoin ETF’si çıkarmak için hamlelerde bulunmasını kripto para sektörünün geleceği açısından olumlu görüyor.

  Son olarak VanEck de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) resmi başvuruda bulunarak Bitcoin ETF’si çıkarmak istediğini yasal şekilde ilan etmişti. SEC, bu başvuruya 45 gün içinde karar verecek. Benzer şekilde finans dünyasını en büyük yatırım şirketlerinden Fidelity Investment başvurusunda da SEC’in karar verme aşaması bekleniyor.

  Fidelity Investment Bitcoin ETF Başvurusu

  ABD merkezli köklü yatırım firmalarından biri olan Fidelity Investment, 1946 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor. Yönetimi altında yaklaşık 5 trilyon varlık bulunduğu öne sürülen şirket, 8.3 trilyon dolarlık müşteri varlık değeri bulunduruyor. Dolayısıyla bu kadar büyük çaplı bir fon yöneten firmanın, Bitcoin ETF’si çıkarmak için başvuruda bulunması kripto para sektörü açısından büyük önem taşıyor.

  Kripto para uzmanları, henüz onaylanmış bir Bitcoin ETF’si olmadığı için kurumsal firmaların Bitcoin’e olan ilgisinin düşük kaldığını söylüyor. Eğer Bitcoin ETF süreci onaylanırsa bu durumda kurumsal şirketlerin BTC alımları da hız kazanabilir. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle