Binance USD (BUSD) Nedir? BUSD Coin Nasıl Satın Alınır?

  Kripto para piyasalarında stablecoinlerin popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu sabit coinlerden biri olan BUSD ise son dönemde öne çıkmayı başaran dijital varlıklar arasında ilk sıralarda yerini almayı başardı. Bir süredir analistlerin de takibinde olan bu tür coinlerin şimdi ve gelecekte sundukları avantajlar ve faydalar ise dikkat çekiyor. Piyasalarda TerraUSD (UST) felaketi sonrasında sabit coinlere karşı da ilgi ve merak artmıştır. Binance USD (BUSD) projesi hakkında merak edilenler ve sabit coinler arasında dikkat çeken BUSD hakkında genel bir bakış açısı elde etmeniz için detayları sizler için bir araya getirdik. 

  Binance USD (BUSD) Coin Nedir?

  Binance USD, yasal düzenlemeye tabi ve ABD dolarına (USD) endeksli olarak tasarlanan bir itibari para destekli stablecoindir. Daha kısa tabirle, BUSD’nin arzı 1:1 oranda USD’ye endeksli bir para birimidir. ERC – 20 tabanlı geliştirilen ve BEP – 2 standardında da desteklenen dijital itibari (fiyat) para birimidir. 

  Binance USD (BUSD) Projesi ve Whitepaper

  Binance USD (BUSD), piyasa değeri ile lider kripto borsalarından kabul edilen Binance ile Paxos tarafından ortak şekilde geliştirilmiştir. Projenin teknik makalesinde sabit conlerin geleceğine ilişkin ipuçlarının da yer verildiği birçok unsur dikkat çekmektedir. Kripto para piyasalarında fiyat istikrarının sağlanması sayesinde stablecoinlerin birçok farklı kullanım senaryosu da ortaya çıkmıştır. Her bir BUSD birimi için rezervde USD tutulması gerekmektedir. 

  Sabit coin olarak tasarlanan BUSD, istikrarlı bir piyasa değerine sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Yatırımcı ve al – sat yapanların kripto dünyasından çıkmak zorunda kalmadan, blok zincir üzerinde çok daha düşük oynaklığa sahip varlıkları tutmalarına olanak sağlamaktadır. Whitepaper sayfasında da yer verildiği üzere temel hedef, BUSD’nin USD’nin dijital versiyonu olarak hareket etmesini sağlamaktır. BUSD’nin işlemler için sunduğu üç temel özellik ise erişilebilirlik, esneklik ve hız olarak belirlenmiştir. Binance USD (BUSD) hakkında daha çok detaya ulaşmak ve sabit coinlerin doğasına ilişkin merak ettiğiniz diğer detayları incelemek için: https://academy.binance.com/tr/articles/what-is-busd resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

  Binance USD (BUSD) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Binance USD (BUSD), Binance ve Paxos tarafından oluşturulmuş bir sabit coindir. New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYFDS) tarafından onaylanan ve bire bir oranda USD’ye sabitlenen bu para birimi, 5 Eylül 2019 tarihinde piyasa sürülmüştür. BUSD için aylık denetim raporunun ise resmi web sitesi üzerinden takip edilmesi mümkündür. BUSD, kripto alanındaki en büyük ve en güvenilir şirketler arasında kurulan ortaklık ile oluşturulmuştur. Binance Paxos ortaklığı ile kurulan proje, resmi olarak faaliyet göstermektedir. 

  Binance USD (BUSD) Kullanım Alanları Neler?

  Sabit coin olarak tasarlanan Binance USD (BUSD) işlevsel özellikleri ile birçok farklı kullanım senaryosuna sahiptir. Fiyat istikrarı sağlaması sayesinde transfer işlemlerinden ödemelere ve mutabakat anlaşmalarına kadar geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Kullanım alanlarının geniş olması aynı zamanda gelecek dönem için kripto para birimlerinin yayılmasında da olumlu katkılar sunmaktadır. 

  Binance USD (BUSD)’nin kullanım senaryoları kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Kripto piyasalarındaki dalgalanmalardan kaçınmak,
  • İtibari paraya çevirmek zorunda kalmadan kazancı garanti altına almak,
  • Transfer işlemlerinde,
  • Ödemelerde,
  • Mutabakat anlaşmalarında ve 
  • Faiz geliri elde etmek için kullanılabilir.  

  Binance USD (BUSD) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Binance USD (BUSD)’nin diğer sabit coinlerden ayrılmasını sağlayan birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında en önemlisi ise Paxos’un düzenli olarak yayınladığı denetim raporlarından kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak birçok farklı proje detayı da diğer rakiplerinden ayrılmasını sağlayan benzersiz özelliklerinin oluşmasında etkilidir. 

  BUSD’nin genel itibariyle benzersiz olmasını sağlayan başlıca benzersiz özellikleri kısaca şunlardır:

  • Withum tarafından BUSD’nin düzenlemeye tabi kripto para olarak gerekliliklerini yerine getirmesi için denetim yapılmaktadır. 
  • New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanmıştır. 
  • USD rezervlerinin BUSD arzıyla 1’e 1 oranda eşitlenmiştir. 

  Güncel BUSD Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 BUSD fiyatı %binance-usd+try% TL. Döviz cinsinden ise %binance-usd+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Binance USD fiyatı 24 saatte %binance-usd+yuzde%.

  Binance USD (BUSD) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Binance USD (BUSD) gibi sabit paraların avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Herhangi bir işlem öncesinde bu artı ve eksi yönlerin doğru tespit edilmesi son derece önemlidir. Piyasa risklerinden kaçınmak için proje detaylarını bilmek ve buna göre yatırım yapmak son derece önemlidir. BUSD avantajları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Kripto para piyasalarında çok sık görülen oynaklıklara ve dalgalanmalara karşı koruma sağlar. 
  • DeFi alanında da önemli rol oynamaktadır. 
  • Mal ve hizmet ödemeleri yapılmasına imkan verir. 
  • Farklı borsa ve DEX protokollerinde BUSD ile işlem yapılmasını sağlar. 

  Binance USD (BUSD) dezavantajları:

  • Fiyatı sabit olsa bile zaman zaman sabit coinlerin de çöküş yaşadıkları görülmektedir. 
  • Kripto piyasalara ilişkin belirsizlikler risk teşkil etmektedir. 

  Binance USD (BUSD) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Binance USD (BUSD), piyasa değeri en büyük borsalarda ve DeFi alanında da birçok platformda yer almaktadır. DEX protokollerinde ve borsalardan al – sat işlemlerinin yapılması mümkündür. Farklı işlem çiftleri ile ilgili borsalarda listelenmektedir. Binance USD (BUSD) listeleyen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance 
  • MEXC
  • CoinTİger
  • Bybit
  • Paxos

  Binance USD (BUSD) Coin Piyasa Bilgileri

  BUSD piyasa verilerine göre ilk 10 içinde yer almayı başaran sabit coinlerden biridir. Maksimum arzına ilişkin veril bulunmamaktadır. CoinMarketCap verilerine göre 2022 itibariyle toplam arzı 18 milyar seviyesinin üzerinde görülmektedir. Fiyatı itibariyle 1 USD ile eşit tutulmaktadır. Bu yönden piyasalardaki fiyat dalgalanmalarından korunmak için önemli bir fayda sağlamaktadır. 

  Binance USD (BUSD) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Binance USD (BUSD) birçok farklı borsa ve DEX platformu üzerinden satın alınabilmektedir. İkincil piyasalarda BUSD satın alınabilir. Buna ek olarak AMM’e yönelmek ve başka bir dijital varlık ile (token, coin) likidite havuzunda BUSD ile takas etmek mümkündür. BUSD’yi satın almak için şu adımlar uygulanır:

  • 1. Adım: Paxos platformuna ya da Binance gibi borsalara erişim sağlanır.
  • 2. Adım: Hesap açma işlemleri yapılır.
  • 3. Adım: Doğrulama sonrasında banka hesabından para yatırma işlemi yapılır.
  • 4. Adım: ETH, BTC, BNB gibi çiftler ile satın alma işlemleri yapılır.
  • 5. Adım: Güvenli cüzdanlarda saklanır. 

  Özet Olarak

  Binance USD (BUSD), Pazos ve Binance ile ortaklaşa olarak piyasa sürülen USD cinsinden bir para birimidir. Projenin özel olmasını sağlayan ise New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanması olarak gösterilmektedir. Benzerleri gibi değeri 1’e 1 oranda USD’ye sabit bir para birimi olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genel hatlarıyla belirsizlikler ise risk teşkil etmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle