Kripto Para

HODL eden BTC yatırımcıları memnun, arz yüzde 13’e düştü!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık 2020’de büyük rallisinin ilk adımını attı. Bu süreçte BTC dönemsel olarak düşüşler yaşamış olsa bile birçok yatırımcı HODL etmeye devam ediyor. Zincir üstü analiz platformu Glassnode, BTC arzının %12,9’luk bölümünün borsalarda işlem gördüğünü belirterek bu durumun sonuçlarını ortaya koydu.

  Bitcoin (BTC), 22 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aştı ve 2021 boyunca zaman zaman düşüler yaşamış olsa da devasa değer artışlarıyla beklenmedik seviyelere ulaştı. Son olarak 10 Kasım tarihinde 68 bin 990 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, burada ATH belirledi ve yatırımcılarının yüzünü bir kez daha güldürdü. Değer artışlarıyla dikkat çeken Bitcoin’i HODL eden yatırımcılar ise bu değer artışlarından fazlasıyla memnun. Ancak HODL yatırımcıları, seyri bozma niyetinde görünmüyor zira Glassnode verileri, borsalarda işlem gören BTC arzının %12,9 olduğunu gösteriyor.

  Borsalardaki BTC Arzı Sadece Yüzde 13

  Bitcoin, 69 bin dolar seviyesine dokunarak yeni bir ATH belirledi. Yaşanan değer artışları, BTC yatırımcılarını HODL etme konusunda daha kararlı hale getirmiş gibi görünüyor. Zira zincir üstü veri platformu Glassnode tarafından sağlanan son raporda, Ağustos ayından bu yana borsalarda işlem gören Bitcoin arzının, toplam BTC arzının yalnızca %12,9’luk bölümünü oluşturduğunu ortaya koydu. Glassnode, 8 Kasım tarihinde, yani BTC yeni ATH seviyesini belirlemeden önce yayınladğı raporunuda, uzun vadeli yatırımcıların coin’lerinin çok az kısmını borsalara dağıttığını açıklamıştı.

  LTH Yatırımcıları, BTC’lerinin Çok Azını Borsalara Taşıyor

  Borsalardaki coin sayısının da azaldığını söyleyen Glassnode son raporunda da Long Term Hodlers (LTH) olarak bilinen uzun vadeli yatırımcıların, ellerindeki Bitcoin’lerin çok az kısmını borsalara taşıdığını belirtti. Söz konusu raporda konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer aldı:

  “Bu dönem içinde uzun vadeli yatırımcılar, varlıklarının sadece yüzde 0,73’lük kısmını likit dolaşıma taşıdılar.”

  Yatırımcılar Soğuk Cüzdanları Tercih Ediyor

  Yayınladığı rapora bakıldığında Glassnode platformu, Bitcoin yatırımcılarının adeta şu anki fiyat gidişatından memnun olduğunu ve coin’lerini borsalarda satışa hazır halde tutmak yerine, uzun vadeli bir hazrılıkla soğuk cüzdanlara çektiklerini vurgulamış oldu. Bitcoin, Evergrande şirketinin iflası sonrasında 65 bin dolar seviyesinin altına gerilemişti ancak yatırımcılar fiyat konusunda umutlu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle