Kripto Para

Binance’in BNB yakma işleminde rekor kırıldı!

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 2021 yılının ilk 3 ayında 1.099.888 adet Binance Coin (BNB) yaktığını açıkladı. 16 Nisan tarihindeki değerler üzerinden hesaplandığında yakılan BNB’ler neredeyse 600 milyon doları buluyor. Bu aynı zamanda dolar bazında rekor anlamına geliyor.

  Binance borsası her yıl belli aralıklarla Binance Coin (BNB) imha ediyor. 2021 yılının ilk üç ayını kapsayan BNB imha (yakma) işlemi 157215916 numaralı blok üzerinde gerçekleştirildi. İşlem 16 Nisan 2021 TSİ 11.03’te gerçekleşti. İmha işleminde toplamda 1 milyondan fazla BNB yakıldı. Binance’in 2021 yılının ilk 3 ayı için yaptığı imhanın maliyeti ise 0,002 BNB değerinde oldu. Bu imha işlemi ile birlikte Binance, toplamda 15. kez BNB yakmış oldu.

  Rekorun Sebebi, BNB’nin Değer Kazanmış Olması

  Binance tarafından gerçekleştirilen son BNB yakma işlemi, dolar bazında yapılan en yüksek miktar olarak kaydedildi. Aslında geçtiğimiz dönemlerde yapılan imha işlemlerine göre miktar olarak çok fazla BNB yakılmadı. Bu alanda rekor kırılmasının sebebi, BNB fiyatının 16 kattan fazla değer kazanması oldu. BNB 2021 yılına 35 dolar seviyesine girmişti ve yıl içinde 638 dolara kadar yükseldi.

  Binance borsasının kendi tokeni için uyguladığı “burning” (yakma) işlemi, söz konusu kripto paranın dolaşımından kalıcı olarak silinmesi anlamına geliyor. Binance borsası, BNB’yi ilk olarak 2017 yılında piyasaya sürdü. O tarihte borsa, toplamda 100 milyon BNB yakacağını taahhüt etmişti. Bu miktar toplam BNB arzının yarısına tekabül ediyor.

  Geriye Yakılacak %35’lik BNB Kaldı

  The Block Research verilerine göre Binance borsası bugüne kadar 200 milyonluk toplam BNB arzının %15,3’ünü imha etti. Borsa taahhüt ettiği gibi hareket ederse, kalan yaklaşık %35’lik BNB’ler de ilerleyen yıllarda 3’er aylık süreçlerde yakılacak. Binance, yakma işlemlerinde bir önceki çeyreğin işlem hacimlerini baz alıyor.

  Borsanın BNB yakım haberini birkaç gün öncesinde Binance CEO’su Changpeng Zhao duyurmuştu. Zhao’nun, bu duyurusunun ardından BNB fiyatı 10 Nisan tarihinde 450 dolar seviyesinden yükselişe geçti. BNB 12 Nisan tarihinde 638 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

  Borsalardan alınan anlık verilere göre 1 BNB fiyatı %binancecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %binancecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Binance Coin 24 saatte %binancecoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle