Kripto Para

DeFi sektöründe bir Rug-Pull vakası daha

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Yatırımcıların bu alana ilgisi arttıkça dolandırıcılık odaklı projeler göz önüne çıkarken, Rug-Pull olaylarıyla çok sayıda yatırımcı mağdur ediliyor…

  Merkeziyetsiz finans protokolü Defrost Finance, yaptığı son duyurusunda saldırıya uğradığını açıkladı. Fakat blockchain güvenlik firması Peckshield’in raporları bunun şüpheli bir saldırı olduğunu duyurdu. Defrost Finance ekibinin öne sürdüğü hack olayının aslında rug pull olabileceğini belirten Peckshield uzmanlarının açıklamaları büyük ilgi gördü. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Peckshield, güvenlik odaklı araştırma raporlarıyla dikkat çekiyor. Son olarak Defrost Finance tarafından açıklanan siber saldırı olayının aslına göründüğü gibi olmayabileceği konusunda dikkat çeken bir paylaşım geldi. Topluluk Defrost Finance’in yaşadığı olayın hack saldırısı mu yoksa dolandırıcılık odaklı rug pull mu olduğu konusunda tartışmalara devam ediyor. 

  Defrost Finance Ekibinden Duyuru

  25 Aralık’ta bir tweet dizisi paylaşan Defrost Finance ekibi, siber saldırıya uğradığını öne sürdü. İlk saldırıda V2 ürünündeki fonları boşaltmak için flash loan kredi kullanıldığını söyleyen ekip, ikinci saldırının daha büyük olduğunu açıkladı. İddialara göre hacker’lar ikinci saldırıda V1’i ele geçirmek için özel anahtar kullandı. 

  Avalanche blok zincirinde kaldıraçlı ticaret sunan Defrost Finance protokolü, bu açıklamalarına rağmen ne kadar fon alındığını söylemedi. Defrost Finance tarafından yapılan paylaşımda siber saldırı iddiası dikkat çekerken, DeFi sektöründe güvenlik analizi yapan Peckshield uzmanları ise farklı bir olay yaşanmış olabileceğini öne sürdü. 

  Peckshield Ekibinden Dolandırıcılık İması

  Peckshield raporuna göre Deforst Finance protokolüne yapılan saldırıda manipüle edilmiş fiyatlandırma ile birlikte sahte bir teminat tokeni kullanıldığı görülüyor. Kripto para yatırımcılarının aşina olduğu rug pull, geliştiricilerin hakimiyetinde düzenlenen bir dolandırıcılık faaliyeti olarak biliniyor. Geliştiriciler bir likidite havuzu oluşturduklarında yatırımcılar ilgili tokeni satın aldıktan sonra geliştiriciler fonları çektiklerinde yatırımcıların parasını çalmış oluyor. 

  Defrost Finance’de kilitli fonların toplam değeri geçtiğimiz hafta yaklaşık 13 milyon dolardı. Şubat ayında 95 milyon dolarla zirveyi gören protokolde 25 Aralık’ta 93 bin dolarlık kilitli fon görülüyor. Defrost Finance ekibi çalınan fonların iadesi için saldırının arkasındaki kişilerle pazarlık yapacaklarını duyurdu

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle