Kripto Para

Bank of America kriptolara artık kayıtsız kalamadı!

  Kripto paralara yönelik artan ilgi, ABD’de kendisini göstermeye devam ediyor. ABD bankacılık devleri Goldman Sachs ve JPMorgan’dan sonra bir başka bankacılık devi Bank of America da kripto para odaklı araştırma birimi kurduğunu açıkladı.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020 dönemine kadar kademeli ve nispeten yavaş bir şekilde büyüme kaydetti. Ancak Aralık 2020 döneminden sonra kripto para piyasaları hiç beklenmedik derecede ve çok hızlı bir büyüme ile karşılaştı. Bu büyüme, yatırımcıların sektöre akın etmesiyle oluştu ve insanlar güvenli bir şekilde kripto para işlemleri yapabilecekleri yollar aramaya başladı.

  ABD’de çeşitli kurumlar ve bankalar da bu büyümeye ve müşteri talebine kayıtsız kalmadı. Goldman Sachs ve JPMorgan gibi bankacılık devleri, kripto para alanında müşterilerine yönelik hizmetler başlattı.

  Kripto Adımı “Yoğun Müşteri Talebi” ile Atıldı

  Büyüyen kripto para ilgisi ABD’de sonuçlarını vermeye başladı. Goldman Sachs ve JPMorgan gibi dev bankaların ardından bir başka bankacılık devi olan Bank of America da kripto para odaklı bir araştırma birimi kurduğunu duyurdu. Bank of America, bu adımı özellikle de “ABD’deki müşterilerden gelen yoğun talep” doğrultusunda yaptığını aktardı.

  Bank of America’nın kurduğu kripto para araştırma biriminin başında Bank of America Veri ve İnovasyon Stratejisi Başkanı Alkesh Shah yer alacak. Shah birimin başında bulunduğu süreçte; para birimleri, emtia araştırmaları ve sabit gelirler yönetiminin küresel yöneticisi konumunda bulunan Michael Maras’a rapor verecek.

  Bank of America Küresel Araştırma Yöneticisinin Açıklamaları

  Bank of America bünyesinde bir yetkili, Bloomberg’e verdiği röportajda söz konusu gelişmeyi doğruladı. Ancak yetkili kişi bankanın bu alandaki adımlarına ilişkin olarak detay vermedi. Öte yandan bankanın küresel araştırma yöneticisi Candace Browing de şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto paralar ve dijital varlıklar çok hızlı şekilde büyüyen, son teknolojileri barındıran ekosistemlerdir. Güçlü endüstri analiz ekibimiz, piyasa lideri olan küresel ödeme platformumuz ve Blockchain konusunda uzmanlığımız ile bu konuda çok iyi bir pozisyon almış durumdayız.”

  NYDIG Yönetim Kurulu Başkanı Mayıs’ta Sinyali Vermişti

  Mayıs ayında, kripto para saklama hizmeti sunan NYDIG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yan Zhao, ABD bankalarının müşterilere Bitcoin (BTC) alım-satım hizmetleri sunmaya başlayacaklarını dile getirmişti. Zhao konuyla ilgili olarak “Yüzlerce ABD bankası sırada bekliyor” ifadelerini kullanmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle