Kripto Para

Balinalar doymuyor! Düştükçe topladılar: Tam 599 bin BTC

  Kripto para piyasalarında, 2020’nin başından bu yana, piyasa için “önemli” kabul edilen 18 haftada, balinaların 599 bin adet Bitcoin (BTC) satın aldığı ortaya çıktı. Geride kalan dönemlerdeki bu 18 hafta, piyasaların geleceği için de kritik olarak kabul görüyor.

  Kripto para piyasalarının gidişatı, piyasanın gireceği durum açısından tahminlerde bulunabilmek adına yatırımcılar ve uzmanlar, balinaların yapmış olduğu işlemlerden yola çıkabiliyor. Piyasa adına balinaların satın alma ya da satma işlemleri ipuçları veriyor. 2020 yılının başından bu yana kripto para piyasalarında geride kalan ve piyasanın geleceği için “kritik” olarak görülen 18 haftada, balinaların toplamda 599 bin Bitcoin (BTC) aldığı ortaya çıktı.

  Kripto para araştırma ve analiz firması Chainalysis firmasının baş ekonomisti Philip Gradwell, balina olduğu belirlenen hesapları inceledi. Gadwell, balina adreslerindeki değişimleri inceleyerek, bunların piyasanın dip yaptığı dönemlerde nasıl hareket ettiklerine baktı. Tek bir kişiye ait olduğu varsayımı ile bir BTC adresinin “balina” hesabı olarak kabul edilebilmesi için o hesapta en az 1.000 adet Bitcoin olması gerekiyor.

  Trader Balinalar ve Yatırımcı Balinalar

  Chainalysis ekibi, söz konusu balina hesapları kendi içlerinde iki gruba ayırıyor. Ekip bu hesapları “yatırımcı” ve “trader” balinalar olarak sınıflandırıyor. Ekibin sınıflandırmasında yatırımcı balinaların, cüzdana giren BTC’lerin ortalama %75’inden fazlasını cüzdanında “tutuyor” olması gerekiyor. Trader balinaların da bu sınıflandırma için BTC’lerin ortalama %75’inden daha azını cüzdanda tutuyor olması gerekiyor.

  Dip Yapılan Haftaların Üçte İkisinde Balinalar 599 Bin BTC Aldı

  Yapılan incelemede 2020’nin başından bu yana geçen 72 haftanın 27’sinde Bitcoin’in hafta boyunca değer kaybı yaşadığı tespit edildi. Bu nedenle bu haftalar “Bitcoin’in dip yaptığı haftalar” olarak kabul edildi. Bu bilgiler ışığında, söz konusu balinaların bu 27 haftanın 18’inde toplamda 599 bin Bitcoin aldığı, kalan 9 haftada da toplam 206 bin Bitcoin sattığı tespit edildi.

  Eski Balinalar Satış Baskısı Oluşturdu

  Chainalysis verilerine göre trader balinalar, nispeten daha dengeli hareket etti. Trader balinalar bu 27 haftanın 13’ünde 144 bin Bitcoin aldı, 14’ünde 204 bin Bitcoin sattı. Ayrıca özellikle 2017 öncesi piyasaya girmiş olan eski balinaların, 27 haftanın 26’sında 79 bin Bitcoin satarak bir satış baskısı oluşturduğu değerlendirmesi de veriler arasında yer aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle