Kripto Para

Glassnode raporu paylaştı: Hareketli BTC sayısında rekor azalma!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) uzun bir süredir düşüş trendinin dışına çıkamadı. Ancak zincir üstü veri sağlayıcısı Glassonde, Bitcoin ve kripto para piyasası adına kritik bir veriyi paylaşarak heyecan yarattı. Verilere göre hareketli Bitcoin sayısında son 6 ayda rekor seviyede azalma kaydedildi.

  Bitcoin (BTC) genel olarak tüm kripto para piyasası zorlu bir ayı sezonu geçirmeye devam ederken, son haftalarda yaşanan fiyat sıkışıklığı da dikkat çekiyor. Bitcoin uzun bir süredir 18 bin dolar ile 20 bin dolar arasına sıkışmış vaziyette hareket ediyor ve zincir üstü veri sağlayıcısı Glassnode, bu süreçte hareketli Bitcoin sayısına ilişkin kritik bir rapor paylaştı. Verilere göre son 6 ayda hareket ettirilen Bitcoin sayısı rekor düzeyde azaldı ve platform, bu durumun genellikle uzun ayı sezonlarının sonunda görüldüğünü belirtti.

  Dolaşımdaki Bitcoin’lerin Ne Kadarı Hareket Ettirildi?

  Glassnode verilerine göre son 6 aylık süreçte, dolaşımdaki Bitcoin arzının sadece yüzde 18,12’lik kısmı hareket ettirildi. Dolaşımda toplamda 3 milyon 485 bin adet Bitcoin olduğu biliniyor ve bunun yüzde 18,12’lik bölümü de yaklaşık 620 bin adet Bitcoin’e tekabül ediyor. Glassnode verilerine göre bu seviye, tüm zamanların en düşük seviyesine çok yakın bir seviye ve genellikle bu durum, uzun ayı sezonlarının bittiği dönemlerde görülüyor.

  Borsalardan Çıkan BTC Raporu

  Glassnode, piyasa genelinde heyecan yaratan bu verilerin öncesinde, geçtiğimiz günlerde borsalardan çıkan Bitcoin miktarına ilişkin farklı bir veri daha paylaşmıştı. Söz konusu verilerde platform, son haftalarda borsalardan çıkan Bitcoin sayısının 15 binden fazla olduğunu ve bu seviyenin de Haziran ayından bu yana görülen en yüksek seviye olduğunu belirtmişti. Bilindiği gibi piyasada yatırımcılar genelde satış yapmayı düşünmedikleri zamanlarda borsalardan varlıklarını çekiyor.

  Glassnode Verileri Ne Anlatıyor?

  Glassnode tarafından üst üste sağlanan her iki kritik veri de piyasada “yükselişlerin başlayabileceği” tahminlerini güçlendiriyor. Ancak bu verilerin gösterdiği yorumların bir kesinliği bulunmuyor. Zira daha önce de devam eden ayı piyasasında yukarı yönlü büyük hareketlerin gelebileceğine işaret eden veriler ortaya çıkmıştı ancak ayı piyasasında net bir bozulma yaşanmamıştı. Bu nedenle yatırımcıların her zaman her türlü olasılığa hazır olması gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle