Kripto Para

Balinalar “Elon Musk’a rağmen” 50 bin BTC aldı

  Kripto para piyasaları geçtiğimiz haftalarda Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın attığı tweetler sonrası derin düşüşler yaşadı. Ardından toparlanan piyasalarda bir kez daha Musk’ın paylaşımları aşağı yönlü etkisini gösterdi. Ancak balina hesapların bu paylaşımları dikkate almayıp Bitcoin (BTC) almaya devam ettiği görüldü. BTC balinaları yaklaşık 2 milyar dolarlık BTC satın aldı.

  Kripto para piyasası, Mayıs ortalarında çok derin düşüşlerle karşı karşıya kaldı. Yaşanan bu düşüşlerde Bitcoin (BTC) 30 bin dolar bandını gördü. Piyasadaki bu düşüşleri tetikleyen etken ise Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın attığı tweetler oldu. Musk, “çevreci” açıklamalarla BTC madenciliğine karşı olumsuz söylemlerde bulunmuştu. Ardından Haziran ayında BTC ve genel tabloda piyasalar toparlanmaya başladı. Ancak Musk “kırık kalp emojisi” içeren paylaşımı ile piyasada bir kez daha aşağı yönlü bir etki oluşturdu.

  Balinalar Dumping Döneminde 50 Bin BTC Satın Aldı

  Elon Musk attığı tweetler ile kripto para piyasasında “istenmeyen kişi” ilan edilmeye devam ederken, balinaların da alım yapmaya devam ettikleri görüldü.. Cüzdanında 1.000 ile 10.000 arasında BTC bulunan hesaplara “BTC balinası” deniyor. Piyasada görülen dumping hareketliğinden bu yana, BTC balinaları piyasadaki yüksek fiyat oynaklığına rağmen yaklaşık 2 milyar dolarlık BTC satın aldı. Santiment verilerine göre bu süreçte balinalar 50 bin Bitcoin daha satın aldı.

  Uzun Vadeliler ve Madenciler Satışa Geçmedi

  Bitcoin’in Mayıs ayında 30 bin dolara kadar gerilemiş olması, balina hesapların da harekete geçmesine önayak oldu. Öte yandan Santiment verilerine göre uzun vadeli yatırımcılar ve madenciler de sert düşüşlere rağmen satış pozisyonuna geçmedi. Bu gelişmeler, orta ve uzun vadeli düşünüldüğünde BTC fiyatı adına olumlu ihtimalleri barındırıyor. Zira yüklü BTC alımları ve satış yapılmaması, BTC fiyatının artacağına bir işaret olarak kabul ediliyor.

  Büyük Ölçekli Yatırımcılar Musk’ı Dikkate Almıyor

  Elon Musk, BTC’nin 6 günlük zirve noktası olan 39 bin dolar seviyesine gelmesi ile birlikte yeniden devreye girdi. Tek bir tweeti ile BTC’ye 3 bin dolar kaybettiren Musk her ne kadar piyasada volatiliteyi alevlendiriyor gibi görünse de büyük ölçekli yatırımcıların Musk’ı dikkate almadıkları görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle