Kripto Para

Avrupa Merkez Bankası’ndan yükselen BTC’ye sert eleştiri

  Avrupa Merkez Bankası (AMB), en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında tartışma yaratan açıklamalar yaptı. AMB yetkilileri, BTC’nin küresel ve merkeziyetsiz bir para birimi olma konusunda başarılı olamadığını iddia etti.

  Kripto paralara karşı olduğu bilinen kurumlardan Avrupa Merkez Bankası, BTC’nin yükselişte olduğu dönemde yeniden olumsuz açıklamalar yapmaya başladı. AMB yöneticisi Ulrich Bindseil ve danışmanı Jürgen Schaaf imzalı değerlendirme raporu, BTC hakkında olumsuz tanımlamalar içeriyor.

  AMB yetkililer, finans dünyasın ile paylaştıkları BTC raporuna “Çıplak Kralın Yeni Kıyafetleri” başlığını attı. Uzmanlara göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), spot BTC ETF’lerine onay vermesine rağmen, bunun finansal açıdan bir önem taşımadığını vurguladı. Raporda BTC ile ilgili sert eleştiriler yer aldı.

  BTC’nin Değeri Bizim İçin Sıfır

  SEC’in 10 Ocak’ta spot BTC ETF’lerini resmen onaylandığını hatırlatan yetkililer “Bu durum bazı çevrelerce, tartışılmaz bir zafer ve Bitcoin yatırımlarının güvenli olmasının kanıtı olarak görülmüştür. Bu iki iddiaya da katılmıyoruz. Bitcoin’in değeri bizim için hala sıfırdır.” ifadelerini kullandı.

  En büyük kripto para birimi BTC’nin toplumlar için hala bir çıkış ve çöküş döngüsünü ifade ettiğini hatırlatan AMB raporunda “BTC’nin toplumlara getireceği zarar çok büyük olacaktır. Hem çevresel hem de zenginliğin yeniden dağıtılması bakımından hasar tahmin edilemeyecek boyutlarda olacaktır” denildi. Uzmanlar, BTC’nin topluma tehlikeli bir varlık olduğunu vurguladı.

  BTC Küresel Bir Para Birimi Olamaz

  BTC’nin küresel bir merkeziyetsiz para olamayacağını iddia eden AMB raporunda “Bitcoin, küresel bir merkeziyetsiz para olma konusunda başarısız olmuştur. Bu kripto para yasal işlemlerde hala çok az kullanılmaktadır. Son ETF onayları, Bitcoin’in bir ödeme ya da yatırım aracı olamayacağı gerçeğini değiştirmez.” ifadeleri dikkat çekti.

  Uzmanlar, BTC’deki yükselişi “ölü kedi zıplaması” olarak tanımlarken bunun sebebini BTC blok ödülü yarılanması (halving) ve spot BTC ETF’lerine bağladı. Ayrıca FED’in faiz indireceği beklentisi ile BTC rallisinin devam ettiğini belirtirken “şu anda piyasada spekülatif balon var” iddiasında bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle