Anchor Protocol (ANC) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Son günlerin popüler kripto varlıklarından biri olan Anchor Protocol (ANC), piyasalarda yaşanan ters rüzgarlar sonrasında öne çıkmıştır. Bir süredir kripto uzmanları ve topluluklarının takip listesinde yer alan ANC için doğru yatırım zamanını merak edenlerin sayısı artmaya başladı. Öte yandan projenin detaylarına hakim olmadan yatırım yapılmasının son derece riskli olabileceği aktarılıyor. Anchor Protocol (ANC) hakkında uzmanların ve kripto yatırımcılarının beklentileri yeni dönemde de öne çıkmaktadır. Anchor Protocol (ANC) hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik. 

  Anchor Protocol (ANC) Coin Nedir?

  Anchor Protocol, stablecoin mevduatlarında yüzde 20’ye varan (%19,5) getiri sunan borç verme ve ödünç alma protokolüdür. ANC Coin ise söz konusu protokolün oy haklarına sahip olmak ve Anchor geleceğini etkilemek için stake edilebilen yerel yönetim belirtecidir. Anchor Protocol, platform üzerinden borç verenler düşük oynaklıktan yararlanarak aynı zamanda UST’lerini yatırma ve yatırımlarından cazip oranlar kazanma imkanı elde edebildikleri bir platformdur. 

  Anchor Protocol (ANC) Projesi ve Whitepaper

  Anchor Protocol (ANC) birçok teknik detayı ile kripto piyasaları için son derece önemli bir protokol olarak değerlendirilebilir. Projenin teknik makalesinde yer verilen birçok teknik detay özellikle gelecek dönemde bu alanda ihtiyaç duyulacak birçok soruna çözüm ürettiğini göstermektedir. UST ve Luna için etkili bir alan yaratmayı amaçlayan Anchor Protocol, borç verme ve ödünç alma protokolü olarak tasarlanmıştır. Yüksek getirili, düşük volatiliteli yatırımlar arayanlar ve riskten kaçınan yatırımcıları çekebilme hedefiyle özel seçenekler sunmaktadır. Bu hedef ile UST talebinin de artırılması amaçlanmıştır. 

  UST’nin stabilcoin olarak benimsenmesini ve ardından Terra projesinin de DeFi için benimsenmesini sağlamayı hedeflemektedir. Anchor Protocol, Terra’nın benimsenmesi ile LUNA’nın fiyatının da artmasına yönelik önemli çözümler geliştirmektedir. Borç verenlerin düşük oynaklıktan yararlanarak UST yatırmaları ve yatırımlarından cazip oranlar elde etmeleri sağlanırken, borçlular ise LUNA teminatlarını kontrolden ödün vermeden üretken varlıklara dönüştürme fırsatı elde edebilmektedir. Anchor Protocol (ANC) projesinin teknik makalesine ve proje hakkında merak edilen tüm detaylara: https://www.anchorprotocol.com resmi bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. 

  Anchor Protocol (ANC) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Daniel Shin ve Do Kwon tarafından Güney Goreli fintech şirketi olarak faaliyet gösteren Terraform Labs tarafından Anchor Protocol kurulmuştur. Mart 2021’de kurulan ve kısa sürede öne çıkan Anchor Protocol, UST ve LUNA için önemli çözümler geliştirmeyi hedeflemektedir. Terraform Labs, 2021 yılında ciddi bir artış yaşayarak DeFi alanında piyasaları altüst eden Terra katman – bir blok zincirinin arkasında Anchor Protocol inşa edilmiştir. Do Kwon ve Daniel Shin ise geçmiş dönemde birçok önemli projede de yer almaları nedeniyle piyasalarda önemli bir güven yaratmış ve ilgi görmüşlerdir. 

  Anchor Protocol (ANC) Kullanım Alanları Neler?

  ANC kullanım alanı Anchor Protocol’ün işlevselliğine göre sınırlandırılabilir. ANC belirteci, Terra üzerinde yerel bir CW – 20 belirteci ve Ethereum üzerinde ERC – 20 belirteci olarak mevcuttur. Buna dayalı olarak, protokolün oy haklarını almak ve Anchor geleceğini etkilemek için stake etmek için kullanılabilen bir yerel yönetim belirteci olarak tanımlanmıştır. Piyasalarda ise yatırım amaçlı kullanımı için birçok borsada listelendiği görülmektedir. Protokol üzerinde gerçekleştirilecek birçok işlem için önemli işlevsel özellikleri ile kullanım alanı genişlemektedir.  

  Anchor Protocol Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Anchor Protocol (ANC) projesinin birçok yönden benzersiz niteliklere sahip olduğu görülecektir. Piyasa verilerine ve projenin teknik makalesine göre benzersiz özellikleri aynı zamanda avantaj olarak da değerlendirilebilir. Son dönemde Terra, UST ve LUNA gibi başlıca unsurların riskli bir yapıya bürünmesi ile Anchor Protocol (ANC) önemi daha iyi anlaşılmıştır. Anchor Protocol projesinin öne çıkan başlıca benzersiz yanları ise kısaca şöyle özetlenebilir: 

  • Kullanışlı ve zarif kullanıcı arayüze ve kullanımı kolay işlevselliğe sahiptir. Aave ve Compound gibi diğer para piyasası protokollerinden sıyrılmaktadır. 
  • Borç verenler için Terra Station cüzdanlarını bağlayarak, 1,60 UST işlem ücreti ile her blok işlemi için sekiz saniyede bir orantılı olarak %19,5 yıllık faiz kazanılmaktadır. 
  • LUNA belirteçlerini bağlayan borçlular ise bLUNA alır. UST’ye yatırılan teminatların %60’ına kadar borç alma ve borç verenler ödenen daha yüksek faiz sunulur. 
  • Terra’dan yıllık %5 – 7 arasında olan stake ödülleri kazanmak için borç alan ve verenlerin faiz oranları arasındaki farktan elde edilen gelirler kullanılır. 

  Anchor Protocol (ANC) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Anchor Protocol (ANC) projesinin detaylarına bakıldığında avantaj ve dezavantajlarının doğru bir yatırım stratejisi oluşturmak için önemli olduğu görülmektedir. Terra için önemli çözümler üretmesiyle birçok avantajından söz etmek mümkündür. benzer protokollerin öne çıkmasının ardından ANC için de pozitif görüşler sunulmaya başlamıştır. Anchor Protocol (ANC) avantajları ve dezavantajları ise kısaca şöyledir:

  • Yüksek getirili ve düşük volatiliteli yatırım arayanlar için iyi sayılabilir. 
  • Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. 
  • UST sabit parası değerin kaybedebilir. Algoritmik stabilcoinlerle ilgili riskler arasında değerini koruyamaması yer almaktadır.  

  Anchor Protocol (ANC) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Anchor Protocol (ANC) şuan için birçok borsada mevcuttur. Bu sayede yatırımcısının çok daha kolay bir şekilde ANC al – sat işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Piyasa değeri ve işlem hacmi açısından ANC listeleyen en iyi borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • OKX
  • Mandala Exchange 
  • KuCoin
  • Gate.io
  • Huobi Global 

  ANC Coin Piyasa Bilgileri

  ANC toplamda 1 milyar arza sahiptir. Anchor tarafından hak kazanma çizelgeleri hakkında herhangi bir bilgi sunmamaktadır. Piyasaya sürüldükten kısa süre sonra 8 USD üzerine çıkmıştır. UST arzı genişlemeye devam ederse, ANC potansiyel olarak 3 – 4 dolar arasında hareket gösterebilir. ANC dağıtımı ise şöyledir:

  • Borçlu Teşvikleri - %40
  • Yatırımcılar - %20
  • Takım - %10 
  • Luna Stake Ödülleri - %10
  • Topluluk - %10 
  • Likiditesi - %5
  • Airdroplar - %5 

  Anchor Protocol (ANC) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Anchor Protocol (ANC) satın almak için şu adımlar izlenir:

  • 1. Adım: ANC listelenen borsaya girilir. 
  • 2. Adım: Hesap oluşturulur. 
  • 3. Adım: Hesap onayı ve bakiye aktarımı yapılır. 
  • 4. Adım: BTC, USDT, BUSD gibi izin verilen çiftler ile alım yapılır. 
  • 5. Adım: Güvenilir adreslerde doğru zaman için saklanır. 

  Özet Olarak

  Anchor Protocol (ANC) genel itibariyle Terra, UST ve LUNA için önemli çözümler sunmaktadır. Bu yönüyle öne çıkmaktadır. Gelecek dönem performansı ise piyasalarda yaşadığı son gidişat ile risklidir. Yatırımcılar için ciddi riskler barındıran ANC, belirsizliklerin dağılması ile yeniden harekete geçebilir. Uzmanlar, ANC Coin geleceği ile ilgili yatırımcısının temkinli olması önermektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle