Kripto Para

Altyapı Yasa tasarısı kripto piyasasında neden çöküş yaratmadı?

  Kripto para piyasaları son dönemlerde ABD’de gündeme gelen Altyapı Yasası tartışmaları ile çalkalanıyor. Piyasalarda neredeyse infiale yol açan yasa tasarısına rağmen, piyasaların pozitif hareketlilikler sergilemesi ise düşündürüyor. Galaxy Digital CEO’su Mike Novagratz bu tartışmaların neden düşüşlere yol açmadığının 2 olası nedenini açıkladı.

  Kripto para piyasaları Temmuz sonlarında yukarı yönlü ciddi hareketlilikler yaşamaya başladı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) başrollerde yer aldığı yukarı yönlü ivmelenmelerin etkileri, geride bıraktığımız hafta arasında da kendisini gösterdi. Bu yükselişler ile birlikte ETH yeniden 3 bin dolar sınırının, BTC de 45 bin dolar sınırının üstünü test etti. BTC ve ETH’de görülen pozitif yönlü ivmelenme, haliyle piyasalara da benzer şekilde etki etti. Ancak piyasaların asıl gündem maddeleri arasında ABD’de tartışılan Altyapı Yasa tasarısı yer alıyor.

  Altyapı Yasası’nın Kripto Para Piyasalarındaki Etkisi

  ABD’nin başkenti Washington’da son günlerde gündem kripto para piyasalarına yönelik uygulanacak vergilendirme çalışmaları. Aslında Kongre, yeni dönem altyapı çalışmalarına bütçe oluşturmak için kripto paraların vergilendirilmesi konusunda önerileri değerlendiriyor. Fakat bazı senatörlerin önerileri, piyasalarda sert tepkilerle karşılaştı. Bu önerilere tepki gösterenler arasında Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Cardano’nun (ADA) kurucusu ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson ve Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey gibi isimler de yer aldı.

  Kripto para piyasalarının en popüler isimleri arasında bulunan birçok kişi bu yasa tasarısına karşı çıktı ve kripto paraları ilgilendiren maddelerin değişmesi gerektiğini dile getirdi. Yasa tasarısı 10 Ağustos Salı günü Kongre’de görüşülecek. Kripto para piyasalarında olumsuz karşılanan bu tasarının tartışmaları devam ederken, piyasaların olumsuz bir havaya bürünmemiş olması da dikkat çekiyor. Galaxy Digital CEO’su Mike Novagratz da bununun olası nedenlerini açıkladı.

  Novagratz’a Göre Piyasa Neden Çöküş Yaşamadı?

  Twitter üzerinden fikirlerini dile getiren Novagratz’a göre kripto para piyasaları büyük bir lobi gücü olduğunu artık kanıtladı ve bu yüzden bu haberler karşısında bir çöküş yaşamadı. Ünlü CEO bir diğer neden olarak da bu haberlerin, merkezi olmayan sistemlere neden ihtiyaç duyulduğunun kanıtı olarak değerlendirilmesi olarak ele alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle