Kripto Para

ETH tarihinde bir ilk! Arz ilk kez eksi bölgeye geçti

  Geçtiğimiz ay, uzun zamandır beklenen EIP-1559 güncellemesini gerçekleştiren Ethereum’da (ETH) tarihi bir olay yaşandı. ETH ilk kez deflasyonist bir gün geçirdi. ETH tarihinde ilk kez yakılan ETH sayısı, üretilen ETH sayısını geçti.

  Lider altcoin Ethereum (ETH) için çok uzun süredir beklenen Londra güncellemesi 5 Ağustos tarihinde gerçekleşti. Söz konusu EIP-1559 güncellemesiyle birlikte Ethereum’da da pozitif yönlü değişimler gözlenmeye başladı. Bu güncellemeden sonra, Ethereum tarihinde ilk kez deflasyonist bir gün geçirdi. İlk kez yakılan ETH miktarı, madencilik ödülleri yoluyla üretilen ETH miktarını geride bıraktı. Bu da ETH arzının ilk kez eksi bölgeye indiği anlamına geliyor.

  ETH, Tarihinde İlk Kez Arzında Eksi Bölgeye Geçti

  ETH, EIP-1559 güncellemesinden sonra ilk kez 3 Eylül tarihinde arzda eksi bölgeye geçti. 3 Eylül tarihinde toplamda 13 bin 838 adet Ethereum yakıldı. Yakılan toplam ETH miktarı yaklaşık 55 milyon dolara denk geliyor. Yakılan Ethereum’lar, aynı gün içinde piyasaya sürülen ETH’lerin %2 oranında üzerinde kaydedildi. 3 Eylül tarihinde piyasaya madencilik ödülleri yoluyla toplamda 13 bin 507 adet Ethereum sürüldü. Bu veriler, ETH’nin tarihinde ilk kez arzında eksiye indiğini gösteriyor.

  Kripto Para Yakım İşlemi Nedir?

  Yalnızca Ethereum’da görülmeyen “kripto para yakımı” ya da imhası, söz konusu kripto paralarda arzı azaltmak için kullanılan bir yöntem. Bu yöntem, yakılan kripto paraların bir daha arza giremeyeceği anlamına geliyor. Her ne kadar bu işlemlere “yakma” ya da “imha” deniyor olsa da aslında bu işlemlerde kripto paralar, hiç kimsenin kontrol edemeyeceği, kontrolsüz cüzdanlara gönderiliyor. Ethereum’da da bu sistem, ilk kez EIP-1559 güncellemesi ile birlikte faaliyete geçirildi. EIP-1559 sonrasında, her 60 saniyede bir 10,55 adet ETH yakılıyor.

  ETH’den Şubat’ta “Tamamen Deflasyonist” Olarak Söz Edilebilecek

  Her ne kadar günlük verilerde ETH deflasyonist bir gün geçirmiş olsa da bu durum varlığı tamamen deflasyonist bir varlık haline getirmiyor. Ancak yapılan hesaplamalarda, varlığın Şubat 2022’de tamamen deflasyonist halini alacağı öngörülüyor. Zira Şubat ayında ETH arzı düşüşe geçecek. ETH Blockchain kullanımı arttıkça, yakılan Ethereum sayısı da artış gösteriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle