Kripto Para

Akbank’ta ne oluyor? Siber saldırı iddialarına yanıt geldi

  2019 yılında “Dünyanın En İyi Dijital Bankası” seçilen, Türkiye’nin en bilindik önde gelen bankalarından biri olan Akbank’ta 6 Temmuz akşamından bu yana teknik sorunlar yaşanıyor. Erişim aksaklıkları yaşanan Akbank’ta müşterilerin birçoğu çeşitli mecralardan sorunlarını dile getiriyor. Müşteriler arasında kripto para yatırımcıları da var.

  Dünyada son dönemlerde siber saldırılar, kripto paralar ile ilintili bir şekilde gündeme geliyor. Son olarak ABD’de 200’den fazla şirketi etkileyen fidye yazılım saldırısında hackerlar 70 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) talep ederek gündeme gelmişti. Bu siber saldırı haberinin etkisi henüz geçmemişken, 6 Temmuz tarihinde akşam saatlerinde Türkiye’den de “siber saldırı” iddiaları gündeme geldi. 2019’da “Dünyanın En İyi Dijital Bankası” seçilen Akbank’ta çeşitli sorunlar yaşanıyor. Yaşanan aksaklıklardan kripto para yatırımcılarının da etkilendiği belirtiliyor.

  Vatandaşlar Sorunlarını Dile Getiriyor

  Akbank’ta yaşanan sorun, bir vatandaşın Ekşi Sözlük’te mağduriyetini aktarması ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Kullanıcı bankanın uygulamasına erişim sağlayamadığını, sisteme ne zaman erişebileceğini merak ettiğini ifade etti. Bankada para yatırma ve çekme işlemleri yapılamaz duruma geldi. Banka müşterileri işlem yapamazken, mobil bankacılık uygulamasının çöküp çökmediği tartışılmaya başlandı. 

  Çeşitli sosyal medya mecralarında sorunlarını dile getiren vatandaşların bir kısmı sistemin çok yavaşladığını dile getirirken, bir kısmı da hiçbir şekilde erişim sağlayamadıklarını dile getirdi. Akbank ile ilgili olarak sıkıntılarını dile getiren vatandaşlar ile birlikte yerli kripto para dünyasının tanınan isimlerinden Altuğ Öztürk de Akbank’ın 2 gündür çevrimdışı olduğunu ifade etti.

  Kripto Dünyasından Tepkiler

  Altuğ Öztürk, Twitter üzerinden 7 Temmuz TSİ 09.13’te yaptığı paylaşımında “Şaka maka Akbank 2 gündür offline… Şimdi buradan bir Bitcoin özlü sözü çıkar mı?” sözlerine yer verdi. Yaşanan aksaklığa şakayla yaklaşan Altuğ Öztürk’ün yanı sıra kripto para yatırımcıları da konuyla ilgili yorumlarını dile getirdi. “CryptoTourist” kullanıcı isimli bir yatırımcı “Akbank hacklenmiş haberleri görüyorum. Olabilir, bankalar hacklenebilir. Ama Bitcoin hacklenemez! Bilin istedim” sözlerini dile getirdi.

  Akbank “Siber Saldırı” İddialarını Yalanladı

  Konuyla ilgili siber saldırı iddiaları sıkça gündeme geldikten sonra Akbank resmi Twitter hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Akbank açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bugün bankamız sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğuna dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Problemin giderilebilmesi için ilgili birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğini anlayış için teşekkür ederiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle