Kripto Para

Dev İngiliz Bankası kripto sektörüne yatırım yapıyor!

  İngiliz merkezli bankacılık devi Barclays, kripto şirketi Copper’a yatırım yapmak için kolları sıvadı! Cooper’ın yatırım turuna katılacak olan İngiliz banka, detayları bu hafta açıklanacak olan yatırım turuna miktar bilgisi açıklamadan katılacağını duyurdu.

  İngiliz merkezli bankacılık devi Barclays, kripto para saklama ve aracılık hizmetleri veren Cooper’ın yatırım turuna katılmaya hazırlanıyor. Şirkete ne kadarlık bir yatırım yapacağını açıklamayan Barclays’ın attığı bu adım ise kripto endüstrisinde heyecanla karşılandı.

  Barclays Kripto Sektörüne Giderek Isınıyor

  Barclays, kripto sektörüne aldığı yatırım kararı ile dikkatleri çekerken şirketten atılan bu adımların ilk olmaması dikkat çekiyor. Barclays, geçtiğimiz Mayıs ayında kripto hizmet sağlayıcısı Elwood Technologies’in yatırım turuna da katılmıştı. Elwood’a toplam 70 milyon dolar yatırım yapan banka, Sky News haberine göre şimdi de danışmanları arasında İngiltere eski Maliye Bakanı Philip Hammond’un da bulunduğu Copper’a yatırım yapmaya hazırlanıyor.

  Copper Merkezini İsviçre’ye Taşımıştı

  Copper, 2018 yılında kripto para endüstrisinde kurumsal şirketlere saklama, aracılık faaliyeti ve takas gibi bazı hizmetler sunmak için kuruldu. Dmitry Tokarec tarafından kurulan şirket; LocalGlobe, Dawn Capital ve MMV Ventures gibi önemli risk sermayesi şirketlerinden yatırımlar aldı.

  2022 yılında 3 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı hedeflese de gerek sektörde oluşan güven problemleri gerek kripto kışı, Copper hedeflerinin aşağı yönlü revize edilmesine yol açtı. Öte yandan Copper, İngiltere’de finans otoritelerinin baskılarından sonra merkezini İsviçre’ye taşıma kararı almıştı. Mevcut yatırım turunda şirketin ne kadar fon topladığı ve yeni piyasa değeri ise bu hafta kamuoyu ile paylaşılacak.

  Sektörde Güven Kaybının Etkileri Hissediliyor

  Copper örneğinde olduğu gibi kripto alanında yatırımlar önemli sekteye uğradı. Mayıs ayından bu yana Terra’nın tetiklediği ve pek çok şirketin iflasa ulaşan likidite krizleri ile mücadele ettiği zorlu dönemler, kripto yatırımlarını yavaşlattı.

  Three Arrows Capital (3AC), Voyager Digital ve Celsius gibi şirketlerden gelen iflas başvuruları sonrası risk sermayesi biraz ağırdan almaya karar verdi. Copper gibi pek çok agresif büyüme hedefine olan potansiyelli şirketler ise mevcut güvensiz ortamda hedeflerini küçültmek zorunda kaldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle