Kripto Para

AB katı düzenlemede ısrarcı: Kripto borsalarına lisans iptali!

  Avrupa Birliği (AB) kripto endüstrisine düzenleyici tutum ile yaklaşmayı sürdürüyor! Otoriteler tarafından sunulan bir öneride yeniden “Kara Para Aklama” temasının ön planda olduğu görülürken, kripto para borsalarının uyum sağlamamaları halinde lisanslarının iptal edilebileceği detayı yer aldı!

  AB, Kara Para Aklama ile Mücadele kapsamında kripto para birimlerini rahat bırakmıyor! Otoriteler tarafından sunulan yeni bir öneride milletvekillerinin, AB içinde faaliyet gösteren dijital varlık şirketlerinde yetkilendirilmesi isteniyor. Son aşamaya gelinen düzenlemede ise kripto para borsalarının lisanslarının iptal edilebileceğine yönelik detaylar da dikkat çekiyor!

  Piyasaları Denetlemeden Sorumlu Bir Otorite Geliyor

  AB içinde yükselen AML/CFT sesleri iyice denetim zorunluluğuna doğru evrildi! “Kripto Varlıklar Yönetmeliğinde Piyasalar (MICA) mevzuatı adı verilen bu yeni düzenlemeye göre, kural ihlalleri için yetkilendirme öngörülüyor.

  Yetkilerin sorumluluğu ise bankaları, sigortacıları ve menkul kıymetler piyasalarının tamamını ilgilendiriyor. Bu piyasaları denetlemekten sorumlu otoritelerin olması gerektiği bildirilirken, olası AML/CFT kural ihlallerinde denetlenen kurumlara verilen lisansların geri alınması da mümkün olacak!

  Düzenleme ve Denetime Uygun Entegre Talep Ediliyor

  Şu anda tartışılan yeni düzenlemenin yasa haline dönüşmesi halinde farklı finans sektörleri bu kurallardan etkilenecek. Kara para aklama ile mücadele yetkilerinin inceleyen MiCA’nın talebi, düzenleme ve deneyime uygun şekilde bir entegre sistem olarak öne çıkıyor.

  Ayrıca MiCa, satblecoin ihraççılarının yeterli sermaye rezervine sahip olup olmamalarını da inceleyecek. Almanya’nın BaFin gibi düzenleyiciler tarafından izlenmesi gerektiğinin vurgulandığı MiCA inceleme raporunda yer alan stabecoin detayı, Terra kazasının etkisinin halen canlı olduğunu gözler önüne serdi.

  Düzenlemede Amaç Yatırımcıları Korumak!

  Terra’nın LUNA ve UST çöküşleri, yasal düzenleyicilerin kara para aklama nedeniyle sıkıştırmak istedikleri kripto para birimlerine karşı ellerine önemli bir koz verdi! MiCA düzenlemesinin de bu denli hız kazanmasında otoriteler, “yatırımcıları koruma” amacına sığındı!

  Yatırımcıların zarar görmelerini istemediklerini vurgulayan otoriteler, kontrolsüz büyüyen sektörü düzenlemek için yeni kurallar istiyor. LUNA krizi de otoriteleri bu konuda haklı çıkarıyor. Eğer düzenleme gelirse AML/CFT denetimleri ile birlikte stablecoin’lere yönelik de bazı kriterlerin geleceği MiCA ayrıntıları ile iyice netleşti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle