Kripto Para

Fed toplantısına saatler kaldı! BTC nasıl etkilenecek?

  Kripto para piyasalarının yakından takip ettiği ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının yarattığı endişeler piyasada kendisini göstermeye başladı. Geçmişte görülen örneklerden yola çıkarak, Bitcoin (BTC) fiyatında toplantı sonrası hareketlilikler görülebileceği düşünülüyor.

  Artık sayılı saatlerin kaldığı ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı için kripto para piyasalarında da geri sayım başladı. Fed Başkanı Jerome Powell, yakında Fed kararları ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Geçmişte görülen örneklerden yola çıkarak, Bitcoin’in (BTC) ve beraberinde genel tabloda kripto para birimlerinin bu kararlara bir tepki vermesi bekleniyor. Anlık olarak fiyat değişiklikleri beklenirken, artık ABD kanadında kripto paraların yasaklanması riski ortadan kalktı. Ancak ana akımda daha çok yer edinen Bitcoin, küresel ekonomik ilerleyişlerden de daha fazla etkilenmeye başladı.

  Kripto Paraların Yasaklanması Riski Ortadan Kalktı

  Fed Başkanı Jerome Powell, 2-3 Kasım tarihlerinde konuşma yapacak. Fed, varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin olarak önceki toplantılarda sinyaller vermişti. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell ile birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler ikilisi, son dönemlerde kripto paraları destekleyen açıklamalarda da bulunmuştu. Ancak piyasalara girecek olan sermayelerin azalması ve hatta belli bir dönem için kesilmesi durumunda, emtia ve kripto para fiyatlarının bundan neredeyse kesin bir şekilde olumsuz etkileneceği düşünülüyor.

  Fed’in Faiz Artırım Takvimi Netlik Kazanabilir

  Fed üyeleri arasında tapering yani varlık alımlarının azaltılması konusu artık netleştirildi. Aşamalı şekilde varlık alımlarını azaltacak olan Fed, Covid-19 pandemisinin etkilerine rağmen piyasalara sıcak para akıtmıştı ve artık bu sıcak paralar kesilecek. Daha önce Fed, faiz artırımı için de 2023 yılını işaret etmişti ve Fed’in, bu konuya ilişkin net takvimini de 2-3 Kasım tarihlerinde belirleyebileceği ifade ediliyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bir Önceki Toplantıda Yüzde 17 Kayıp Yaşanmıştı

  Fed bir önceki toplantısını 21-22 Eylül tarihlerinde gerçekleştirmişti. Toplantıdan önce, 20 Eylül tarihinde Bitcoin 47 bin dolar seviyesinde seyrediyordu ve toplantı günü Bitcoin fiyatı 40 bin 600 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin fiyatında yaşanan %17 oranındaki geri çekilme, yatırımcıları da ciddi oranlarda zarara uğratmıştı ve Bitcoin, Ekim ayı başına kadar 44 bin dolar seviyesini görememişti.  2-3 Kasım toplantısı öncesinde 60 bin dolar bölgesinde dengelenen Bitcoin’in, toplantı sonrası nerede olacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle