Kripto Para

Bitcoin ponzi mi? Bu isim öyle diyor!

  JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin yatırımcılarını kızdıracak skandallar ifadeleri ile kamuoyunu kızdırdı! Kripto karşıtı olarak sektörün nefret ettiği isimler arasında yer alan Dimon, BTC için “merkeziyetsiz bir ponzi” değerlendirmesinde bulundu.

  Kripto para piyasalarında yükseliş sürerken Bitcoin (BTC) karşıtlığı ile bilinen yatırım bankası JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon tansiyon yükseltti! Dimon, BTC için “Merkeziyetsiz bir ponzi” değerlendirmesi ile kripto yatırımcılarını kızdırdı.

  “BTC Merkeziyetsiz Bir Ponzi Şeması”

  Bir süredir kripto karşıtı duruşu ile sektörün yakından tanıdığı Jamie Dimon, 41. Yıllık Sağlık Konferansında sarf ettiği sözler ile nefretini bir adım öteye taşıdı! Dimon kameraların karşısına geçtiği Sağlık Konferansında lider kripto para birimi için, “Merkeziyetsiz bir ponzi şeması” değerlendirmesi yaparak kripto yatırımcılarına göre çizgiyi aştı!

  Dimon, BTC nefretliği ile sektörden yeterince tepki alıyordu. Pek çok kez Bitcoin’i sahtekarlık olarak gören isim, kripto para birimlerini eleştirmek için her fırsatı değerlendirdi. Bitcoin’in asla gerçek paranın yerini alamayacak veya etkili bir ödeme sistemi haline gelmeyecek bir spekülatif varlık olduğunu iddia eden Dimon’un geçmişinde ise konuştuklarının aksi bir girişimi de yok değil!

  BTC Satın Aldığı Ortaya Çıkmıştı

  Sürekli olarak BTC aleyhine konuşan ve 2017 yılında BTC işlemi yapan her çalışanını kovacağına yönelik yaptığı eleştiri ile gündeme gelen Dimon’un bir dönem BTC yatırımı yaptığını biliyor muydunuz? Çalışanlarını Bitcoin nedeniyle işten çıkarmaktan bahsettiği dönemlerde ortaya çıkan bu gelişme ise Dimon’un prestijine önemli bir zarar verdi. Dimon ise bu süreçte yıllar geçtikçe blockchain teknolojisine inandığını söylemekle yetinirken, BTC hakkındaki görüşlerini değiştirmedi.

  Ponzi Şeması Nedir?

  Ponzi sistemi ya da Ponzi oyunu olarak da bilinen Ponzi Şeması, yüksek kar vaadi ile bir sisteme yatırımcı kazandırmayı ve ilk yatırım yapanların paralarını aldığı bir tür dolandırıcılık yöntemidir. 1920 yılında zengin olma hayali ile Amerika’ya göç eden İtalyan Charles Ponzi’den ismini alan bu sistem, 2008 yılında ünlü finansçı Bernard Madoff’un 2008 yılında ortaya çıkan saadet zinciri ile yeniden hatırlanmıştı. Dimon, lider kripto para birimini “Ponzi Şeması” olarak değerlendirerek, Bitcoin’in bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu iddia ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle