Kripto Para

3 bin dolardan BTC alan ekonomist, sattığı seviyeyi açıkladı!

  2018 yılında ortalama 3 bin dolar fiyattan Bitcoin (BTC) satın aldığını açıklayan ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, CNBC aracılığı ile hangi fiyattan satış yaptığını açıkladı. Ünlü ekonomist, ne zaman satış yapacağı konusunda yanlı değerlendirmeler yaptığını ifade etti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 17 Aralık 2017 tarihinde 20 bin 069 dolar seviyesine kadar yükselmiş ve o dönem için tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Dönem şartları göz önüne alındığında bu seviye kripto para piyasaları için inanılmaz bir seviyeydi ve ardından BTC, 2018 yılında gelen geri çekilmeler ile 3 bin dolar bandına kadar geri çekildi. Ardından 17 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aşan BTC, 10 Kasım tarihinde 69 bin dolar seviyesinde tüm zamanların fiyat rekorunu belirledi. Bu 3 yıllık süreçte ortaya sıra dışı yatırım hikayeleri çıktı.

  El-Erian Sattı, BTC Yüzde 250’lik Ralli Yaptı

  Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, 2018 yılında ortalama 3 bin dolar seviyesinden Bitcoin satın aldığını açıkladı. CNBC’ye konuşan ünlü ekonomist, Barack Obama’nın ABD Başkanlığı döneminde Küresel Kalkınma Konseyi Başkanı olarak görev yapmıştı. 2018 yılında BTC satın aldığını ve 2020 yılına kadar pozisyonunu koruduğunu ifade eden El-Erian, Bitcoin’in 19 bin dolar seviyesinin görmesi ile birlikte varlıklarını sattığını belirtti. Ancak El-Erian piyasadan çıktıktan sonra Bitcoin patlama yaptı ve %250 oranında bir ralliye imza attı.

  Ne Oldu da BTC Patlama Yaşadı?

  Piyasadaki birçok analist, Bitcoin’in patlama yapmasının arkasındaki en temel faktörlerin; yükselen enflasyon ve beraberinde gelen endişe, Bitcoin’in “güvenli liman” olarak görülmeye başlaması, kurumsal şirketlerin yatırımları ve birden çok vadeli işlem BTC borsa yatırım fonlarının piyasaya sürülmesi olduğunu ifade ediyor. Öte yandan Bitcoin’in büyük bir ağ yükseltmesinden geçmesi de bu patlamanın faktörleri arasında gösteriliyor.

  Mohamed El-Erian’ın Açıklamaları

  Mohamed El-Erian, olumsuz fiyat hareketliliklerini tetikleyen spekülatörlerin piyasadan temizlenmesi durumunda ve yeniden bir düşüş yaşanması durumunda piyasaya geri gireceğini açıkladı. Ünlü ekonomist, Bitcoin ve genel anlamda kripto para birimlerinin temelleri ile BTC’nin uzun vadede büyümesini sağlayan temel teknolojiye inandığını ifade etti. El-Erian açıklamasının sonunda ise “Bence kripto para birimleri ekosistemde her zaman var olacak. Ancak küresel para birimi olamayacak, doların yerini alamayacak” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle