Kripto Para

JPMorgan’dan BTC takası için yeni fikir

  Dev banka JPMorgan Bitcoin gibi kripto paralarla yapılan alım ve satım işlemlerini daha güvenli hale getirmek için çalışmalara başladı. Banka bu güvenlik sorununu çözmek için takas odası fikrinin değerlendirmeye başladı. Yakın zamanda OTC masaları ile traderlar arasında takas odası kurulabilir.

  Kripto para piyasasında gerçekleşen işlemler bilindiği gibi bir takım güvenlik sorunları yaratıyor ve sorumluluk yükünü arttırıyor. Bitcoin alım ve satım işlemi gerçekleştirmek isteyen traderlar ilk olarak sahip oldukları kripto varlıkları bir OTC masasına ya da borsaya yatırıyor. Alım satım işlemleri bu şekilde gerçekleşiyor. Bununla beraber bu süreç yatırımcılar için risk yaratırken, kripto para hizmet sağlayan şirket ve kurumlar ise büyük bir sorumluluk altına girmiş oluyor.

  JPMorgan ise hem yatırımcının riskini hem de hizmet sağlayıcıların sorumluluklarını hafifletmek için yeni bir çözüm aramaya başladı. Kaynaklardan yapılan açıklamalara göre ise dev banka bu sorunu çözmek için takas masası seçeneğini değerlendirmeye başladı. Takas masası ile hem bu işlemlerde güvenlik sağlanması hem de likidite oluşumuna katkı sağlanması hedefleniyor.

  Takas odası ile Bitcoin alım satım işlemleri daha güvenli hale gelebilir

  JPMorgan tarafından değerlendirilmeye başlanan takas odası fikri ile piyasalarda oluşan Bitcoin işlemlerinin gerçekleşmeme ihtimali minimuma indirilebilir. Bununla beraber takas odası ile likidite oluşumunun artması da sağlanabilir. Yatırımcıların kendi işlemlerinin sorumluluğunu almasına olanak sağlayacak takas odası fikri ile taraflar yine birbirlerinin tanımadan alım satım işlemleri gerçekleştirebilir.

  Yapılan çalışma ile ilgili açıklamalarda bulunan JPMorgan yöneticilerinden birisi ise bankaların kripto paralarda gerekli likiditeye ulaşabilmek için genel anlamda bir takas odasına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Likiditenin istenilen düzeye gelmesi ile paraların takas odasına taşınabilecek olması da diğer bir avantaj olarak açıklandı.

  Kripto para piyasasının likidite sorununa karşı önlem alması gerekiyor

  Takas odaları JPMorgan tarafından değerlendiriliyor olmakla beraber aynı zamanda likidite sorunu için bir zorunluluk olduğu düşünülüyor. Geçen aylarda Robinhood piyasalarında yaşanan likidite sorununun kripto para piyasasında da yaşanabileceğini belirten uzmanlar, piyasada buna karşı önlem alınması gerektiğini belirtti.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle