Kripto Para

Paribu, kapsamlı kripto para araştırmasını açıkladı

  Yerli kripto para borsası Paribu, bugüne kadar Türkiye’deki en kapsamlı bilinirlik ve algı araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Paribu’nun paylaştığı sonuçlar, Türkiye’de kripto para kullanımının çok ciddi ölçüde artış yaşadığını gösteriyor.

  Türkiye’nin işlem hacmi bakımından en büyük kripto para alım-satım platformu olan Paribu, bugüne kadar Türkiye’deki en kapsamlı kripto para bilinirlik ve algı araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Paribu’nun araştırmasına göre Türkiye’de son 1 yılda kripto para kullanımı büyük ölçüde artış gösterdi.

  Kripto Para İşlemi Yapanların Sayısı Artış Gösterdi

  Akadametre Araştırma Şirketi’nin Paribu adına yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması – 2021” sonuçları açıklandı. Online yüz yüze görüşme şeklinde gerçekleştirilen araştırma çalışmasının yapıldığı örneklem gruplarının, Türkiye’yi temsil ettiği kabul edildi. Araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl kripto paralar ile işlem yapanların oranı %0,7 iken bu yıl bu oran %7,7 oldu. Yani Türkiye’de son 1 yılda kripto para kullananların oranı 11 kat artış gösterdi.

  Araştırmaya göre kripto para işlemi yapan kadınların sayısında da %50 oranında artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl kripto para işlemi yapan her 10 kişiden 2’si kadın kullanıcı iken bu yıl bu sayı her 10 kişiden 4’e yükseldi.

  Memnuniyet Oranları ve Memnuniyet Sebepleri

  Araştırma sonuçlarına göre kripto paralar ile işlem yapanların %74’lük kısmı bu işlemlerden memnun. Ayrıca memnuniyeti en yüksek olan kesim %76,2 oranla Y kuşağı iken bu grubu %75,9 oranla X kuşağı izliyor. Genç nüfusun oluşturduğu Z kuşağının ise %58,3’ü kripto para işlemlerinden memnunluk duyuyor.

  Araştırmada memnun olduğunu belirten katılımcılar, neden memnun olduklarını da belirtti. Buna göre “Kârlılık” dolayısıyla memnun olanların oranı %41,3 iken “İşlem kolaylığı” dolayısıyla memnun olanların oranı %10 olarak belirlendi. Memnun olanların sadece %4,3’Lük kesimi “Güvenilirlik” seçeneğinden dolayı memnun olduğunu belirtti.

  Çoğunluk “Al-Sat” Tercih Ediyor, Yatırım Amacıyla Yapılan İşlemler Artıyor

  Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de kripto paralar çoğunlukla “al-sat” yapmak için tercih ediliyor. Zira katılımcıların %64’ü al-sat yapmayı tercih ederken, yatırım amacıyla kripto para işlemi yapanların oranı da %40,3 olarak belirlendi. Ayrıca yatırım yapanların oranı da araştırmaya göre son bir yılda iki katına çıktı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle