Kripto Para

Zihinlerde kripto ve altına geçiş çoktan başladı – Ray Dalio

  Kripto para piyasalarının da yakından tanıdığı bir isim olan milyarder yatırımcı ve fon yöneticisi Ray Dalio, dolar ve diğer para birimlerinin, sürekli bir düşüş durumunda olduğunu belirtti. Dalio, küresel değişimler için bu kapsamda kripto para birimlerini işaret etti.

  Kripto para piyasası 2022 yılında bir türlü beklenen toparlanmayı tam anlamıyla gösteremedi. Piyasa genelinde bir düşüş eğiliminin ve durgun bir seyrin hakim olduğu görülüyor. Ancak diğer yandan, küresel çapta bir enflasyon sorununun olduğu ve gün geçtikçe enflasyon sorununun da büyüdüğü görülüyor. Finansal anlamda yaşanan bu sorun karşısında oluşan enflasyon endişeleri ile ilgili konuşan Ray Dalio, endişe düzeyinin 10 üzerinden 8’in üzerinde olduğunu dile getirdi. Dalio ayrıca bu duruma karşı bir önlem alınması gerektiğini de ifade etti.

  Dalio’nun Enflasyon Endişesi

  Milyarder yatırımcı ve riskten korunma fonu yöneticisi olan Ray Dalio, yakın zamanlı bir röportajında enflasyon ile ilgili endişelerini paylaştı. Dalio açıklamasında “Birden ona kadar seviyelerin olduğu bir ölçekte, endişe düzeyim 8 ile 10 aralığında çıkıyor” sözlerini dile getirdi. Hükümetlerin, para birimlerinin satın alma güçlerindeki düşüşleri kontrol etmesi gerektiğini belirten Dalio, zor da olsa buna karşı bir önlem alınması gerektiğini de savundu. Dalio’ya göre ABD’deki enflasyonu Federal Rezerv’in faiz artırımları bir miktar frenleyebilir ancak düzenlemeler bunu kabul edilebilir bir seviyeye indiremez.

  Ray Dailo’nun Enflasyon Açıklamaları

  Konuya ilişkin açıklamalarda bulunana Ray Dalio, verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

  “Yüzde 7’lik bir enflasyon oranımız var. Faiz artırım kararları ile yüzde 5 seviyelerine gerileyeceğini, düşünüyorum. Ancak halkımız elinde bulunan parayı hala enflasyona karşı kaybediyor. Federal Rezerv enflasyon ile yeterince başa çıkmak için para politikalarını ve ekonomide çok fazla sıkıştırmaları uygulamaktadır. Bu nedenle de yüksek enflasyon oranı ve sıkı para politikalarıyla Fed bir yıl sonra zor bir durumda kalabilir.”

  Dailo’ya Göre Değişim Başladı

  Enflasyon ile ilgili açıklamalarında devam eden Dalio, insanların henüz paranın temel doğasını sorgularken, dünyanın hemen her tarafından yatırımcıların zihninde bir değişimin de başladığını iddia etti. Dalio’ya göre söz konusu bu değişimin potansiyel olarak iki seçeneği bulunuyor. Dalio, bu seçeneklerin altın ve kripto paralar olduğunu düşünüyor. Dalio’ya göre yatırımcılar üretimi ve saklaması zor olan kağıt paralar yerine bu varlıklara yönelecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle