Kripto Para

Yoksa LUNA tamamen bir ponzi şeması mıydı?

  Kripto para piyasalarında uzun süredir devam eden düşüş trendi, 12 Mayıs itibariyle yerini büyük bir çöküşe bıraktı. Bu çöküşte başrolde ise UST ve LUNA’da yaşanan kriz yer aldı. Güney Kore’de binlerce mağduriyet yaratan LUNA’daki çöküşün ardından savcıların LUNA’nın kurucusuna dolandırıcılık davası açmaya hazırlandıkları öğrenildi.

  Kripto para piyasaları genel itibariyle Kasım 2021’den bu yana düşüş eğiliminde hareket ediyor. Aylardır devam eden düşüş trendinde piyasada çift yönlü ataklar yaşanmış olsa da aşağı yönlü atakların en büyüğü, geçtiğimiz hafta yaşandı. 9 Mayıs tarihinde ABD doları karşısındaki sabitliği bozulan UST’nin ardından, Terra blok zincirinin bir diğer kripto para birimi olan LUNA neredeyse tüm değerini kaybetmeye başladı ve 11-12 Mayıs tarihlerinde kripto para piyasalarında eşi az görülmüş bir çöküş yaşandı. LUNA’daki bu kriz dünya genelinde binlerce yatırımcıyı büyük oranlarda zarara uğrattı.

  LUNA’nın Kurucusuna Dava Açılabilir

  LUNA ve UST mağdurları dünyanın her yerinde seslerini duyurmaya çalışırken, özellikle de Güney Kore’de çok sayıda mağduriyet yaşandığı öğrenildi. On binlerce yatırımcının zarara uğradığı Güney Kore’de bir grup yatırımcı, LUNA’nın kurucusu Do Kwon’a dava açmıştı ve bu davaların ardından bu kez de savcıların, “ponzi şeması dolandırıcılığı” şüphesi ile dava açmaya hazırlandıkları öğrenildi. Elde edilen bilgilere göre harekete geçen savcılar, Kwon’un olası dolandırıcılık girişimleri için araştırmalara ve incelemelere başladı.

  “Ponzi Şeması Dolandırıcılığı” Şüphesi

  Bilindiği üzere son günlerde Güney Koreli mağdur yatırımcılar hem Kwon’a hem de onun kurduğu Terraform Labs şirketine peş peşe davalar açmıştı. Bu davaları inceleyen savcıların şimdi ise “ponzi şeması dolandırıcılığı” davası açmak üzere çalışmalara ve incelemelere başladıkları bildirildi. Bilindiği gibi Anchor Protokol, sisteme UST dahil eden katılımcılara yıllık %20 oranda gelir vaat ediyordu. UST’ye gösterilen büyük ilgide bu nedenle Anchor Protokol’ün de oldukça büyük bir payı vardı.

  “Kwon’un Sözleri Kilit İpucu Olabilir”

  Güney Kore merkezli Yonhap Haber Ajansı’na konuşan bir savcılık yetkilisi, konuya ilişkin açıklamasında Kwon’un dile getirdiği açıklamaların davada kilit bir ipucu görevi üstlenebileceğini belirtti. Savcılık yetkilisi “Kwon’un getiri elde edilmesi hakkında söylemiş olduğu sözler, savcılar ve dava için kilit ipuçları olabilir” dedi. Seul Bölge Savcılığı’nın, dava dosyalarını, araştırılması için kuruma bağlı Mali ve Menkul Kıymetler Suç Birimi’ne aktardığı öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle