Kripto Para

Bitcoin bir ülkede daha yasal para birimi oldu!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador’un ardından Honduras SEZ ve Lugano kentlerinde de Bitcoin (BTC) yasal olarak kullanılmaya başlamıştı. Bu bölgelerin ardından bu kez de Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i yasal olarak kabul ettiğini duyurdu.

  El Salvador Haziran 2021’de, Başkan Nayib Bukele’nin Kongre’ye sunduğu Bitcoin (BTC) yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. Ardından 7 Ekim 2021 tarihinden itibaren yasa yürürlüğe girdi ve Bitcoin, El Salvador’da yasal para birimi olarak kullanılmaya başladı. Dünyada bir ilk olan bu hamle çok ses getirdi ve ekonomik anlamda zayıf ve gelişmekte olan diğer birçok ülkenin de benzer adımlar atabileceğine dair görüşler sık sık gündeme gelmişti. El Salvador’un ardından Honduras SEZ ve Lugano kentlerinde de yasal olarak kullanılan Bitcoin, artık Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de yasal hale geldi.

  Orta Afrika Cumhuriyeti’nde BTC Yasası Kabul Edildi

  El Salvador’un Bitcoin hamlesinden sonra birçok ülkenin 2022 yılı genelinde benzer bir adım atacağına dair çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Bu kapsamda, Honduras LEZ ve Lugona kentlerinde de benzer adımlar atıldı. Kripto para topluluklarını heyecanlandıran bu hamlelerin ardından, Orta Afrika Cumhuriyeti de Bitcoin’i yasal olarak kabul ettiğini duyuran bir yasa çıkardı. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yayımlanan rapora göre ülkedeki Ulusal Meclis, Bitcoin’i ülkede yasal olarak kabul eden tasarıyı oy birliği ile kabul etti.

  Mevzuat 2 Bakan Tarafından Hayata Geçirildi

  Orta Afrika Cumhuriyeti Ulusal Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen yasa için, ülkenin Maliye ve Bütçe Bakanı Calixte Nganongo ve Dijital Ekonomi, Posta Hizmetleri ve Telekomünikasyon Bakanı Gourna Zacko, ülkede kripto para biriminin düzenlenmesi için gerekli yasal çerçeveyi ve Bitcoin’in resmi para birimi olarak tanınmasını sağlayan mevzuatı hayata geçirdi. Söz konusu yasa, Ulusal Meclis’te “Orta Afrika Cumhuriyeti’nde ekonomik toparlanmayı başlatmak” amacı ile hayata geçirildi.

  BTC Orta Afrika Cumhuriyeti’ne Ekonomik Katkı Sağlayabilecek Mi?

  Orta Afrika Cumhuriyeti’nin atmış olduğu bu adım, daha önce dünyada bir ilk olarak El Salvador’da atılmıştı. El Salvador, bu süreçte Bitcoin’den yüksek oranlarda gelir elde etti ve bu gelirlerle ülkede bir de hayvan hastanesi inşa edildi. Diğer taraftan İsviçre’nin Lugano kentinde ve Latin Amerika’nın Honduras ülkesindeki özel ekonomik bölge olan Honduras SEZ (Prospera) bölgesinde de Bitcoin yasal olarak kabul edilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle