Kalemder

Ethereum ücretleri artınca Liquid işlemleri dondurdu

  Japonya merkezli büyük kripto para borsalarından biri olan Liquid yeni bir duyuru yayınladı. Borsadan yapılan açıklamada, ETH ve ERC-20 token’ları için para çekme işlemlerini geçici olarak askıya alındığı belirtildi…

  Liquid kripto para borsasının resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan duyuruda, borsa kullanıcılarına önemli açıklamalarda bulunuldu. Ethereum (EH) işlem ücretlerindeki artıştan sonra borsanın bu kararı alması gerektiği belirtildi. Kararda, borsadaki ETH ve ERC-20 token’ları için para çekme işlemlerini geçici olarak dondurulduğu açıklandı.

  Kripto para basınında yer alan verilere göre, ETH gas ücreti 3 Şubat tarihinde yaklaşık 17.50 dolar seviyesine kadar tırmandı. Bu gelişmenin kaçınılmaz bir sonucu olarak Liquid borsasının ETH ve ERC-20 token’ları için para çekme işlemlerini askıya almasına neden olduğu görüldü.

  Liquid Borsasından Askıya Alma Duyurusu

  Kripto para borsasından yapılan konuyla ilgili açıklamada, ETH işlem ücretleri düştüğünde normal hizmetlerin platformda devam edeceğini belirtildi: “GAS ücretleri normale döndüğünde hizmet devam edecek. Diğer tüm kripto para birimleri normal şekilde çalışmaktadır. Anlayışınız için teşekkürler.”

  Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından biri olan Liquid kullanıcıları bu duyuru ile birlikte dondurulan işlemlerde beklemeye başladı. ETH gaz ücreti, Ocak 2021 itibarıyla daha önceki 17.43 dolarlık rekoru da geçerek yeni bir ATH yaptı. Yüksek Ethereum işlem ücretleri, ETH fiyatında yaşanan rallinin ortasında kendisini gösterdi. 

  ETH İşlem Ücretlerinin Artması Endişe Yaratıyor

  ETH işlem ücreti, 2017 yılındaki fiyat rekorunu kırarak yeni bir seviyeye ulaştı. Ethereum dışında bazı merkezi olmayan finans (DeFi) projelerine yönelik iddialar da kripto para topluluğu içinde dikkat çekti. Popüler kripto yatırımcısı Lark Davis büyük DeFi platformu Uniswap’ta gas ücretleri için 50 dolar ödediğini açıkladı.

  Yüksek maliyetli ETH gas ücretleri, perakende trader’lar için endişe yaratmaya devam ediyor. Bu durumda kripto para topluluğunda bu sorunun çözüme kavuşturulması için sık sık çağrılar yapıldığı görülüyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağdaki yüksek gas ücretleri sorununu çözmek için Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 2929’u tanıtmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle